Průmysl: Problémy v dodávkách potřebných surovin a komponent pokračují

Názor
Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) na počátku třetího čtvrtletí mírně zpomalil pod vlivem slabšího růstu výroby a nových objednávek. Červencový výsledek ale znamená jen mírný pokles souhrnného PMI indikátoru pro tuzemský zpracovatelský průmysl z jeho historického maxima na historicky druhou nejsilnější úroveň.
Komplikace v dodávkách surovin a potřebných dílů vedou ke zpožďování výroby, což má negativní dopad i na exporty a na celkový výkon ekonomiky. Ilustrační foto: Škoda Auto

Růst objednávek i výroby tak dle průzkumu PMI zůstávají silné, výrobci ve zpracovatelském průmyslu ovšem i nadále narážejí na problémy v dodávkách potřebných komponent, což vede ke zvyšování nákladů a méně optimistickému výhledu výroby do dalších měsíců. Průzkum i nadále hlásí silný růst výroby a nových objednávek, červencová dynamika růstu byla ale mírně slabší než v červnu.

Průzkum opětovně poukazuje na problémy v dodávkách potřebných surovin a komponent.

Tyto problémy vedou jak k méně optimistickému výhledu do příštích dvanácti měsíců, tak k růstu nákladů pro výrobce.

Růst nákladů byl v tuzemském zpracovatelském průmyslu letos v červenci nejsilnější za historii měření v rámci PMI průzkumu, tedy od června 2001.

Průmysloví výrobci ovšem rostoucí mírou přenášejí zvyšující se náklady do prodejních cen pro své odběratele: Růst prodejních cen byl letos v červenci taktéž nejsilnější za historii měření tohoto ukazatele v rámci PMI průzkumu, tedy od července 2003. Situace v průmyslu přispívá k růstu inflačních rizik v tuzemské ekonomice.

Vlna oživení v evropském průmyslu nadále pokračuje, což se příznivě projevuje také v tuzemském zpracovatelském sektoru, jemuž zároveň pomáhá rostoucí domácí poptávka.

Silná poptávka po potřebných surovinách a komponentách a souběžné komplikace v jejich dodávkách ústí do tlaku na růst nákladů a výrobcům se rostoucí mírou daří přenášet vyšší náklady na své odběratele skrze zvyšování prodejních cen.

PSALI JSME:
Český index PMI zůstává poblíž rekordních hodnot

Komplikace v dodávkách surovin a potřebných dílů vedou ke zpožďování výroby, což má negativní dopad i na exporty a na celkový výkon ekonomiky, jak naznačil předběžný údaj o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) České republiky v letošním druhém čtvrtletí.

Za rok 2020 jako celek tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, za celý rok 2021 čekám růst nad 11 procent, důležitý ale bude vývoj na straně dodávek surovin a potřebných dílů pro tuzemské průmyslové výrobce.

Tlak na růst cen v tuzemském průmyslu a jejich přenos na odběratele a koncové zákazníky je zároveň faktorem, jenž by měl vést k dalšímu zpřísňování měnové politiky: Česká národní banka by měla na zasedání bankovní rady tento čtvrtek zvýšit svou repo sazbu znovu o čtvrt procentního bodu, na úroveň 0,75 procenta.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB