
Červnový výsledek je navíc citelně nad odhady analytiků. Ti v průměru čekali meziroční růst průmyslu o 7,9 procenta, přičemž náš odhad byl deset procent a skutečnost pak ukázala 11,4 procenta. V květnu činil meziroční růst 32,3 procenta, ale to bylo dáno nízkou srovnávací základnou z minulého roku.
Efekt nízké srovnávací základny rychle zeslábne a v dalších měsících se meziroční tempa růstu průmyslu vrátí do jednociferného teritoria. Výsledek za červen je sice dobrou zprávou, ale v datech je evidentní negativní působení chybějících komponent do výroby, a to zejména v automobilovém průmyslu, kde produkce druhý měsíc v řadě klesla.
Potíže v subdodávkách budou přetrvávat i v dalších měsících a budou omezovat výkon průmyslu. Naopak směrem vzhůru jej bude táhnout rostoucí poptávka a zakázky. O expanzi výroby nasvědčuje vývoj předstihových indikátorů a růst důvěry podnikatelů.
Naše prognóza pro letošek počítá s růstem průmyslu poblíž 11 procent. Nebýt problémů s chybějícími dodávkami nebyl by pro letošek problém dosáhnout růstu průmyslu kolem 20 procent.
V kontextu solidního výsledku průmyslové výroby za červen překvapil naopak propad bilance zahraničního obchodu do deficitu 6,9 miliardy korun. To je meziroční zhoršení o téměř 41 mld. Kč. Čekal se přitom přebytek kolem 20 miliard. Důvodem je v souvislosti s oživením investic a spotřeby rostoucí import, zatímco export klesá i z důvodu slabší výroby motorových vozidel.
Stavebnictví za červen vyslalo neutrální signál, když produkce meziměsíčně stagnovala. V meziročním srovnání to představuje růst o 7,9 procenta. Obecně je výsledek stavebnictví za první polovinu roku relativně příznivý a indikuje pro letošek růst stavební produkce kolem čtyř procent, což je s ohledem na předchozí ekonomický šok příznivý vývoj.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)