
Po očištění o vliv počtu pracovních dnů to znamená meziroční expanzi o 14,9 procenta. To, že vidíme dvouciferná meziroční tempa růstu, není až takový důvod k radosti, jako fakt, že průmysl dokáže expandovat i ve srovnání s předchozími měsíci navzdory problémům s dodávkami komponent potřebných při výrobě. Připomeňme, že některé automobilky v březnu oznámili omezení výroby.
Je logické, že k meziročnímu růstu nejvíce přispívají ta odvětví, která vloni šla do největšího útlumu. Výroba motorových vozidel tak například vykazuje mamutí meziroční růst o 47 procent a podílí se tak na celé polovině meziročního růstu průmyslu.
Pro letošek počítáme s expanzí průmyslu kolem devíti procent. To sice vypadá jako raketový růst, ale k tomu stačí jen udržení současné výkonnosti. Pokud by průmysl netížil nedostatek komponent, mohl by jeho letošní růst snadno překonat deset procent a březnová data dávají naději, že se to možná i stane.
Nedostatečná poptávka se pro letošek stane méně důležitou bariérou růstu výroby a stane se jí nedostatek komponent materiálu. Podniky letos pravděpodobně dál bude trápit nedostatek kvalifikované pracovní síly.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)