Ekonomika na začátku silné expanze

Analýza
Meziroční data z reálné ekonomiky začnou od března vykazovat silnou expanzi, která je daná srovnáním s loňským vypuknutím pandemie. Na meziměsíční bázi nicméně čekáme v případě maloobchodu slabé údaje, protože obchody byly zavřeny. V průmyslu by již v březnu mohlo dojít k růstu navzdory problémům s dodávkami komponent.
Ceny pohonných hmot budou oproti loňsku vykazovat navýšení o téměř 16 procent a v květnu pravděpodobně kolem 20 procent. Ilustrační foto: FAEI.cz

Maloobchodní tržby: Uzavřené obchody a zpřísněná epidemická opatření nevěští pro březnový výsledek maloobchodu nic dobrého. Karetní transakce sice ukazují určitý nárůst, ale ten bude pravděpodobně způsoben kalendářními efekty, nežli fundamentálně silnějším prodejem. Ve prospěch růstu tržeb hovoří rostoucí čisté mzdy, ale to se v březnu mohlo projevit především v prodeji přes internet.

Registrace aut v meziměsíčním srovnání ukazují mírný pokles. V případě jejich prodejů proto počítáme s pokračováním meziměsíčního poklesu kolem dvou procent. U tržeb bez motoristického segmentu čekáme nepatrné snížení o 0,1 procenta meziměsíčně. Nicméně v meziročním srovnání již statistika maloobchodu bude ukazovat silný růst, protože ve druhé polovině loňského března už tržby prudce klesly.

Za březen tak čekáme růst maloobchodních tržeb bez zahrnutí prodeje aut o 9,3 procenta a dohromady s motoristickým segmentem pak o 17,2 procenta. Duben pravděpodobně již přinese i určité meziměsíční zlepšení, ale ke skokovému nárůstu dojde v květnu s tím, jak dochází k silnějšímu rozvolňování epidemických opatření.

PSALI JSME:
Česká ekonomika letos šlape lépe, než se čekalo. Zažila poslední špatné čtvrtletí?

Průmyslová výroba: Na meziměsíční bázi od prosince minulého roku česká průmyslová výroba klesala. Po únorovém propadu o dvě procenta jsme se s ohledem na ohlášené omezení výroby v některých automobilkách domnívali, že březen ještě přinese její další snížení. Důvodem odstávek jsou zpožděné dodávky komponent do výroby nejen v automobilkách. Tyto potíže přetrvávají a je možné, že se s nimi firmy budou potýkat v celém zbytku letošního roku.

Nicméně množí se signály rostoucí zahraniční poptávky. Zvyšují se předstihové indikátory a již v březnu došlo dle Sdružení automobilového průmyslu k výraznému navýšení produkce aut. Ta dosahuje v meziročním vyjádření téměř 50% růstu, protože v loňském březnu se prodej aut dramaticky propadl.

Oproti únoru pro březen odhadujeme růst průmyslové výroby v ČR o 2,1 procenta, což by v meziročním vyjádření znamenalo nárůst o 14 procent a po očištění o kalendářní vlivy o 12 procenta. S ohledem na vývoj předstihových indikátorů u nás i v zahraničí a s končícími protiepidemickými restrikcemi pravděpodobně uvidíme v dalších měsících pokračující růst, přičemž v meziročním srovnání to budou čísla dvojciferná. Za celý letošní rok čekáme expanzi tuzemské průmyslové výroby blízko devíti procent.

PSALI JSME:
Průmysl negativně překvapil. Výroba slábne kvůli váznoucím subdodávkám

Spotřebitelské ceny: Spotřebitelské ceny v dubnu byly dále navyšovány předchozím růstem cen ropy. Ceny u čerpacích stanic navíc budou působit opravdu silným dojmem v meziročním vyjádření díky extrémně nízké srovnávací základně. Ceny pohonných hmot tak budou oproti loňsku vykazovat navýšení o téměř 16 procent a v květnu pravděpodobně kolem 20 procent.

Od cen potravin čekáme za duben spíše slabší růst. K inflaci mohou menší měrou opět přispět tabákové výrobky kvůli vyšším daním. Těžší otázkou je, co se bude dít na úrovni obchodů a služeb v případě jádrové inflace. Zde počítáme pro duben s podobným tempem zdražování jako v předchozích měsících, takže by v meziročním vyjádření jádrová inflace zpomalila jen nepatrně na 3,2 procenta.

Celý spotřebitelský koš by měl zaznamenat zdražení o 0,2 procenta, a meziroční inflace by tak měla zrychlit na 2,8 procenta z předchozího tempa 2,3 procenta. Otevření obchodů a služeb by mohlo vést k významným cenovým výkyvům. Dohromady s efektem nízké srovnávací základny je pravděpodobné, že se inflace v květnu na krátko přiblíží k psychologické úrovni tří procent.

Česká národní banka: Úrokové sazby ČNB setrvají na současné nízké úrovni až do listopadu, kdy očekáváme jejich první zvýšení. Hlavním důvodem pro jejich pokračující stabilitu po velkou část letošního roku je nejistota kolem dalšího vývoje pandemie a ekonomiky. Nízký podíl proočkované populace totiž nevylučuje výskyt další vlny nákazy. Centrální bankéři zároveň uvádějí, že se raději se zvyšováním sazeb opozdí, než aby ho naopak uspěchali.

PSALI JSME:
Otevírání obchodů se blíží. Češi v nákupním boomu utratí až 200 miliard

V důsledku prudkého šíření viru na začátku roku bude květnová prognóza ČNB pro letošek zřejmě počítat s pozvolnějším oživením ekonomiky a nejspíše i s pozdějším zvyšováním sazeb. Výhled letošní inflace by se však na druhou stranu mohl posunout mírně vzhůru. Silnější hospodářský růst podle nás přinese až druhá půle roku, kdy bychom mohli dosáhnout i potřebné míry proočkovanosti.

Listopadové zvýšení repo sazby o 25 bazických bodů pravděpodobně odstartuje postupnou normalizaci měnové politiky, která by měla vést k vyšším sazbám také v příštím roce. Na jeho konci očekáváme repo sazbu na úrovni 1,25 procenta.

Rizika naší prognózy měnově politických sazeb jsou však vychýlena ve směru jejich dřívějšího zvýšení, které by mohlo nastat již ve třetím čtvrtletí. Jde především o rychlou reakci ČNB na výrazně se lepšící předstihové indikátory či výrazné promítnutí zadržené poptávky do cen poté, co dojde k otevření provozoven obchodů a služeb.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bankovní rada zůstává oproti prognóze ČNB opatrná s prvním zvyšováním úrokových sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru