Průmysl se propadá rychleji, než se čekalo, propouštění hrozí stále akutněji

Názor
Listopadový propad tuzemského průmyslu byl ještě výraznější, než trh předpokládal. Není divu. Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se koncem loňského roku zhoršovaly, jako po celý loňský rok. Zhoršování podmínek probíhalo v posledních měsících roku 2019 prudčeji než po zbylou většinu roku.
Průmyslové podniky jsou kvůli slábnutí poptávky nuceny snižovat stavy svých zaměstnanců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česko zkrátka přestalo být „imunní“ vůči zhoršování mezinárodních ekonomických podmínek. Prudčeji než loni v listopadu se provozní podmínky v tuzemském průmyslu zhoršovaly naposledy v krizovém roce 2009.

Důvodem rapidního zhoršování je slábnoucí poptávka jak domácích, tak zahraničních odběratelů. V dohledné době přitom nelze očekávat výraznější zlepšení situace, jelikož objem výrobních zakázek tuzemskému průmyslu v prosinci klesal poměrně silně.

Průmyslové podniky jsou kvůli slábnutí poptávky nuceny snižovat stavy svých zaměstnanců. Zatím to mnohde řeší tak, že nedoplňují zaměstnance, kteří sami odejdou, například do penze. Dochází však již k vlastnímu propouštění zaměstnanců, kteří by rádi pracovali dále.

Primárním zdrojem poměrně ponuré situace v domácím průmyslu je růst nejistoty v mezinárodních obchodních vztazích, který podněcuje zejména americko-čínská celní válka. Ta přispívá ke zpomalování čínské ekonomiky, které se projevuje chřadnutím německého průmyslu, pro jehož výrobky představuje Čína klíčové odbytiště. Chřadnutí německého průmyslu současně sráží na kolena průmysl český, pro který je důležitým odbytištěm zase naopak Německo.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podmínky v tuzemském průmyslu se nadále prudce zhoršují

  • Bude se propouštět, důchody nebudou, válka bude, nebudeme mít co z.. t, vy z těch lidí snad chcete udělat uličky nervů. Jděte s těma katastrofa a už do p…. e.

  • Vaše obecné tvrzení se nezakládá na pravdě. Je vidět, že neznáte situaci např. na Severní Moravě. Pokud by jste ji znal, tak by jste hovořil jinak.

 1. To jsou kváky….všude se staví, jsou nové projekty, vznikají nové modely aut a průmysl se propadá…..

 2. Je to jenom dočasná “okurková sezona”… Hlavním ukazatelem růstu je stavebnictví… A to roste nevídaným tempem! Takže pisálkové, žádná radost, ani prémie, nebudou!

  • Zkuste vy hovádko specifikovat,m jaký je exportní potenciál toho stavebnictví, a zaokrouhlete na celé stovky miliard korun.

  • Tak to ukazatel rozhodne není. První ukazatel je přeprava zboží a to se rapidně zhoršuje, protože není taková poptávka. Za další začíná stagnovat autoprůmysl. Vím to protože opravuji CNC stroje po ČR a SR. Výrobce pro který děláme je z Německa a ten minulý rok musel propustit 800 lidí protože nemají tolik práce a to expandují po celém světě a co jsem se dozvěděl, tak tento rok budou propouštět dál. Do firem kam jezdím se ptám jak to vypadá s prací a říkají že blbě – nejsou zakázky jako minulé roky a taky budou propouštět. Jediné co jede a pojede stále na 100% je zbrojovka. Takže ano něco začíná.

 3. Pořád jen krize a krize. Řeknu to tak,už před dvěma lety některé firmy tak toužily po krizi jen z důvodu toho,aby svým zaměstnancům mohli přiškrtit mzdu. O nic jiného jim nešlo. A to,že se pořád píše o krizi je jen to,že je spousta takých co krizi chtějí a touží ji uměle vyvolat aby lidem mohli přiškrtit mzdu a bezdůvodně propouštět s odvoláním na krizi

  • Přesně tak, straší lidi aby drželi hubu a krok. Nicméně nic nemůže neustále růst do nekonečna, to se ovšem týká jenom velkých firem, co mají miliardové výdělky. To znamená, že místo xx mld. vydělají “pouze” x mld. A to je ta krize, pouze pro ně, ale straší tím všechny okolo. Obyčejný člověk tu krizi nezaznamená ani náhodou.

 4. Tramp pomocí svých cel rozšťoural celou světovou ekonomiku.Další velkou kapkou jsou vlivní zelení blázni v Bruselu.Státní ekonomiky které je královsky živí,svými nápady silně tisknou ke zdi.Okamžitě bychom měli ignorovat sankce proti Rusku,do kterých nás Amerika natlačila a začít spolupracovat.Se všemi,kteří budou platit.Teď se začíná projevovat předvídavost našeho prezidenta,který prosazoval spolupráci i na východ.

  • Notak zrovna Rusové budou platit, že? Vy jste naivka. Obchod s Ruskem je pro nás zcela bezvýznamný…

 5. To že fabriky příbírají všude je už minulostí. Stav ekonomiky se odráží na firmách co vyrábí auta a díly pro ně.
  Tam je opravdu velký pokles. A to nejen kvůli Číně ale i kvůli EU.
  Automobilky neví co vlastně mají vyrábět, protože EU stanovila nereálné cíle.

 6. Jo za minimálku tě vezmou všude….Ale normální prachy ti dají málo kde.Tento Českej hnus se nikdy nezmění a můžete za to taky vy co za ty nůzné peníze děláte.Nasekáte si parchanty,hypotéky a pak panáčkujete šéfovi v práci a necháte si dělat na hlavu.Čeští pablblové!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Návrat Milana Janků mezi developery komplikují nové dluhy a insolvence

Analýza
O insolvenčním řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, informoval v polovině loňského prosince portál FAEI.cz jako první. A doposud také jako jediné z tuzemských médií. Máme novinky a v příštích dnech přineseme další souvislosti.
Rolovat nahoru