Průmysl těží z efektu nízké srovnávací základny

Názor
Průmyslová výroba vykázala letos v dubnu rekordní meziroční růst na úrovni 55,1 procenta, jenž pramení hlavně z nízké srovnávací základny, neboť loni v dubnu výroba zkolabovala v souvislosti s uzavírkami zavedenými s první vlnou pandemie. Tahounem růstu jsou tržby a objednávky ze zahraniční, silná je ale i domácí poptávka.
Velmi silný meziroční růst výroby a dalších ukazatelů by měl tuzemský průmysl vykázat i v květnu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Silný růst průmyslové výroby byl letos v dubnu doprovozen robustním růstem nových zakázek, jež šly meziročně nahoru o 90 procent. Meziroční výkon v průmyslu za letošní duben, ať již hovoříme o výrobě, tržbách či nových zakázkách, byl tažen výjimečnými statistickými faktory, ty ale budou hodně příznivě působit také v květnu a obecně budou přispívat k meziročnímu růstu výkonů tuzemského průmyslu i v dalších měsících.

Průmyslová výroba v dubnu vzrostla meziročně o 55,1 procenta, zatímco finanční trh očekával růst zhruba o 52,5 procenta. Jde o rekordní růst výroby, jenž se vymyká normálu: Meziroční dynamika byla letos v dubnu podpořena skutečností, že před rokem, tedy v loni dubnu, na tuzemský průmysl tvrdě dolehly uzavírky související s první vlnou pandemie.

Právě letošní duben z těchto statistických efektů profitoval nejvíce, efekt nízké srovnávací základny ale bude velmi silný také v případě květnových dat a srovnávací základna bude na meziroční výkon tuzemského průmyslu příznivě působit po většinu zbývajících měsíců letošního roku.

Tahounem růstu průmyslové výroby bylo v dubnu odvětví motorových vozidel, kde výroba meziročně vzrostla o těžko představitelných 446,5 procenta, což samo o sobě tlačilo průmyslovou výrobu jako celek k růstu o 25,3 procentního bodu.

PSALI JSME:
Letošnímu výkonu české ekonomiky svědčí vakcinace, zrušení superhrubé mzdy, ale i statistický efekt loňské nízké základny

Jak ve svém komentáři poznamenal i Český statistický úřad, automobilový průmysl jede naplno i přes nedostatek některých komponent a silný růst výroby motorových vozidel má v případě české ekonomiky příznivý dopad na navazující odvětví, tedy na příslušné dodavatele. Odvětví výroby motorových vozidel zároveň za duben hlásí meziroční růst nových zakázek o 363,6 procenta, přičemž zahraniční zakázky vzrostly o 376,9 procenta.

Letošní duben je ve znamení extrémně silného meziročního růstu průmyslové výroby napříč Evropou, neboť stejný měsíc loňského roku představuje díky tehdejším uzavírkám velmi nízkou srovnávací základnu pro meziroční srovnání. Odhady meziročního výkonu jsou v takových podmínkách velmi obtížné, dubnový růst tuzemské průmyslové výroby vyšel v tomto kontextu relativně blízko tržním očekáváním, byť se bavíme o rozdílu zhruba dvou a půl procentního bodu.

Velmi silný meziroční růst výroby a dalších ukazatelů by měl tuzemský průmysl vykázat i v květnu a nízká srovnávací základna přispěje k pozitivnímu meziročnímu výkonu i v dalších měsících. Jestliže za rok 2020 jako celek tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, tak data za duben naznačují, že se letos dočkáme dvouciferného růstu průmyslové výroby.

Aktuálně pro letošek očekávám celoroční růst průmyslové výroby v oblasti 12,5 procenta, na hodně divoké číslo s případnými dopady na celoroční výhled se ale musíme připravit přinejmenším také u statistiky o výkonu tuzemského průmyslu za letošní květen.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl má nakročeno k celoročnímu dvoucifernému růstu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.