Letošnímu výkonu české ekonomiky svědčí vakcinace, zrušení superhrubé mzdy, ale i statistický efekt loňské nízké základny

Názor
Český statistický úřad včera potvrdil svá dřívější, předběžná čísla k výkonu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Tuzemské hospodářství meziročně ztratilo 2,1 procenta svého výkonu, mezičtvrtletně pak 0,3 procenta. 
Mezičtvrtletní pokles zapříčinily také zádrhele ve vlastní výrobě, zejména pak nedostatek čipů, který ochromil čistý vývoz průmyslové produkce typu aut. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V mezičtvrtletním pohledu je však příznivou zprávou růst hrubé přidané hodnoty, a to o 0,1 procenta. Hrubá přidaná hodnota očišťuje hrubý domácí produkt o takzvané čisté daně na výrobky, které představují rozdíl mezi daněmi (DPH, spotřební daně, pozn. aut.) a dotacemi. Hodnota vlastní produkce tedy mezičtvrtletně narůstala, do minusu ji stahovaly související daně.

V rámci loni schváleného daňového balíčku, který začal platit letos začátkem roku, došlo ke snížení spotřební daně z motorové nafty, ačkoli dále pokračoval růst spotřební daně z tabáku. Efekty těchto daňových změn se promítají do údaje o hrubém domácím produktu, nikoli však do údaje o hrubé přidané hodnotě.

Spotřeba domácností mezičtvrtletně stagnovala, což vzhledem k plošným uzavírkám podstatné části kamenného maloobchodu a služeb je poměrně příznivý výsledek.

PSALI JSME:
Českou ekonomiku čeká růst

Dostavil se efekt zrušení superhrubé mzdy, které v důsledku snižuje daň ze mzdy zaměstnanců. Ti tak měli více peněz na spotřebu, i když jim třeba mzda či plat mezičtvrtletně stagnovaly.

Za celý letošní rok by ekonomika ČR měla vzrůst o 3,5 procenta. Částečně ovšem kvůli nízké základně meziročního srovnání. Projeví se uskutečnění odkládané spotřeby domácností. Pozitivně se projeví rapidně se lepšící podmínky ve zpracovatelském průmyslu, které se v květnu zlepšily z měsíce na měsíc nejvýrazněji v historii sledování, tedy za posledních bezmála dvacet let.

Oboje má společný důvod, resp. důvod: Postupující zotavování naší i zahraničních ekonomik, které přichází ruku v ruce postupující vakcinací a stále uplatňovanými vládními programy podpory poptávky a zaměstnanosti, jako je Antivirus.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika v rozpuku, inflace hledá strop

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru