Průmyslové ceny nadále klesají, a to hlavně v energeticky náročných odvětvích

Tuzemské ceny průmyslových výrobců v prosinci meziměsíčně klesly o 0,5 procenta. S drobnou přestávkou v srpnu a září ceny v průmyslu setrvale klesají od února loňského roku. Navzdory tomu byly ale v meziročním vyjádření v prosinci stále o 1,4 procenta vyšší, což byl ale ve srovnání s naší prognózou i tržním konsensem pozvolnější růst (oboje +1,6 % meziročně, pozn. aut.).
Tlaky na růst výrobních cen v uplynulých měsících výrazně polevily. Podílely se na tom nižší tržní ceny energií a slabá poptávka. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve zpracovatelském průmyslu byl pokles cen ještě o něco rychlejší, když dosáhl 0,8 procenta meziměsíčně. Na tom se podílel především chemický průmysl. Zde už tak vysoké listopadové tempo poklesu cen o 1,7 procenta v prosinci zrychlilo na -3,1 procenta meziměsíčně. Významněji se ceny snížily také ve výrobě základních kovů (-0,8 % m/m) a v elektrotechnickém průmyslu (-0,7 %).

Nadále tak platí, že ceny klesají zejména v energeticky náročných odvětvích, kde jde o korekci vysokých úrovní z doby energetické krize. Zatímco tak ve zpracovatelském průmyslu byly v roce 2023 oproti roku 2022 ceny vyšší v průměru o 0,9 procenta, v chemickém průmyslu klesly o devět procent a ve výrobně základních kovů dokonce o 9,4 procenta.

Výrazně nižší byly v roce 2023 také ceny dřeva a výrobků z něj vyrobených (v průměru o 12,7 % meziročně). Na opačné straně spektra, tedy odvětví s největším nárůstem cen v roce 2023, se naopak nacházela výroba potravin (+8,6 %) a nápojů (+12,2 %), výroba nekovových minerálních výrobků z velké části zahrnujících stavební materiály (+13,7 %), stejně tak i výroba strojů (+8 %).

Podobně jako v energeticky náročných odvětvích přispěl pokles cen komodit na světových trzích v loňském roce k významné redukci cen zemědělských výrobců. Ty byly v loňském roce oproti roku 2022 nižší v průměru o 5,5 procenta a v prosinci se meziměsíčně snížily o 1,2 procenta. Podobně jako u energeticky náročných odvětví jde ale o korekci vysokého růstu cen z roku 2022, který přesáhl 30 procent.

Celkově lze říci, že tlaky na růst výrobních cen v uplynulých měsících výrazně polevily. Podílely se na tom nižší tržní ceny energií a slabá poptávka. Ta přetrvává i na začátku letošního roku.

V případě cen energií však od ledna došlo k významnému nárůstu jejich regulovaných složek, což může být proinflační faktor. Proinflačním rizikem pro letošní rok mohou být také obnovené problémy v námořní dopravě. Až čísla za leden naznačí, který z vyjmenovaných faktorů v letošním roce nakonec převáží.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena