Povede zdražení námořní dopravy k nové inflační vlně?

Názor
Začátek nového roku je opět ve znamení geopolitického napětí na Blízkém východě. Největší světová námořní skupina Mediterranean Shipping Company (MSC) již oznámila, že kvůli zvýšené hrozbě útoků odklání své lodě od Rudého moře. Rozhodnutí přichází po útocích Íránem podporovaných hútíjských povstalců v Jemenu. Jejich cílem jsou prý lodě směřující do Izraele.
Pokud by růst cen námořní dopravy pokračoval, došlo by k postupnému přenesení narůstajících nákladů na zákazníky ze strany firem, což by znatelně prodražilo zboží a nastartovalo novou fázi inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tento neblahý vývoj může mít významný dopad na světovou ekonomiku nejen prostřednictvím cen ropy. Pokud by ale např. došlo k narušení Hormuzského průlivu na více než měsíc, ceny by u této komodity vzrostly podle analýzy investiční banky Goldman Sachs až o 20 procent. Nicméně, jak jsem už psal, nejde jen o ceny „černého zlata“.

Náklady na námořní dopravu hrají významnou roli v celé řadě odvětví, globalizované výrobní řetězce jsou po pandemii covid-19 totiž nadále velmi křehké. Zhoršování bezpečnostní situace v Rudém moři setrvale zdražuje námořní dopravu.

Světový barometr tzv. „World Container Index“, který mapuje vývoj ceny tohoto typu dopravy, roste již několik týdnů. Tento index se od začátku prosince minulého roku zvýšil o 61 procent na 2 670 amerických dolarů za kontejner a poprvé od roku 2022 vykazuje výraznější růst.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v příštím týdnu zlevní. Situace v Rudém moři se totiž již nezhoršuje

Nezbývá než doufat, že současná situace v rozumném časovém horizontu odezní. Pokud by růst cen námořní dopravy pokračoval, došlo by k postupnému přenesení narůstajících nákladů na zákazníky ze strany firem, což by znatelně prodražilo zboží a nastartovalo novou fázi inflace.

V posledních měsících se globální ekonomika začala připravovat na možnou vlnu snižování úrokových sazeb a nový nabídkový šok by jistě v tomto ohledu mohl značně zamíchat kartami bankéřů.

Podle aktuálních dat společnosti Bloomberg finanční trhy očekávají pokles úrokových sazeb v USA až o 125 bazických bodů v následujících 12 měsících. Výraznější narušení tohoto trendu by tak mohlo ohrozit stále značně křehký ekonomický vývoj ve světě.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Co udělá rok 2024 s kursem koruny, úroky hypoték, cenami nemovitostí, pohonných hmot i elektřiny?

Zavřít reklamu ×
  1. Záminka ke zdražení byla kolikrát menší…..Tady v ČR se námořní dopravou téměř nic nevozí,ale to vůbec nevadí. To je jak u benzínu,šejk se špatně vyspí a hned je v ČR dražší benzín.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB