
I přes relativně slibné oživení byznysu téměř třetina respondentů příští rok očekává pokles obratu v jejich sektoru a pětina předpokládá nárůst nezaměstnanosti. Do budoucna chce třetina firem posílit své on-line aktivity a pětina plánuje větší investice do nových technologií.
Už v jarní vlně pandemie musely firmy přijmout řadu zásadních opatření, která měla ochránit zdraví a bezpečnost zaměstnanců a zachovat bezproblémový provoz. V podzimní vlně se typ přijímaných opatření nijak zásadně nezměnil a většina z nich se de facto stala integrální součástí způsobu fungování firem.
Kromě opatření a investic směřujících k ochraně zdraví a bezpečnosti zaměstnanců jednoznačně vede přesun na práci z domova (57 %) a kompletní restrukturalizace procesů a produkce s cílem udržet byznys (42 %).
Firmy také přistupují ke snižování počtu pracovních hodin (20 %) a ukončování termínovaných zaměstnaneckých/dodavatelských kontraktů (16 %). K celkovému či dočasnému uzavření provozu bylo nuceno necelých osm procent firem.
Více než dvě pětiny respondentů z oblasti výroby a logistiky v anketě uvedly, že je nyní zpět na 100 % původních objemů byznysu, další pětina podnikání rozběhla na plné obrátky, i když na předkrizových objemech byznysu ještě není. Návrat na předkrizovou úroveň nicméně očekává do konce letošního roku.
V souladu s dosavadním vývojem situace plánuje třetina firem zavést přísnější opatření týkající se zdraví a bezpečnosti a 31 % předpokládá změny ve způsobu fungování, v prvé řadě má jít o převedení více aktivit do on-line podoby. Téměř třetina respondentů očekává, že obrat v jejich sektoru poklesne a 21 procent předpokládá nárůst nezaměstnanosti. Zavedení práce na dálku jako standardu ve svém oboru chystá pětina firem a stejný podíl firem plánuje větší investice do nových technologií.