Ptačí kriminalita na vzestupu: Otrávený orel je už osmnáctou obětí

Na Strakonicku byl nalezen otrávený orel mořský. Jde s největší pravděpodobností už o osmnáctou letošní oběť „ptačí kriminality“, která je v poslední době na vzestupu. Každý rok pytláci a traviči pozabíjejí desítky ptáků. Terčem jsou orli, káňata a další chráněné druhy včetně silně ohrožených.
Každý rok pytláci a traviči pozabíjejí desítky ptáků. Terčem jsou orli, káňata a další chráněné druhy včetně silně ohrožených. Foto: Pavel Kuncipál

Poslední případ otráveného orla mořského je z jižních Čech. Vzácného dravce nalezli mrtvého poblíž obce Třebohostice na Strakonicku. Na místo byla povolána policie a také specializovaná „psí jednotky“ České společnosti ornitologické (ČSO). Speciálně vycvičený Chesapeake Bay retrívr dokáže najít otrávené návnady i další uhynulá zvířata.

Orla našel náhodou místní mladý muž při venčení psů. Pták ležel uprostřed louky a bylo velké štěstí, že se ho nálezce a jeho psi ani nedotkli,“ uvedla psovodka Klára Hlubocká z ČSO. Podle polohy ptáka na břiše s roztaženými křídly a zatnutými pařáty, jde s velkou pravděpodobností o dalšího dravce otráveného zakázaným jedem karbofuranem. Pták se ve velkých křečích za plného vědomí postupně udusil.

SMRT PO NĚKOLIKA KAPKÁCH

Otrávené nástrahy jsou u nás více jak padesát let zakázané a za jejich pokládání může jít člověk na osm let do vězení, přesto lidé tyto středověké metody k hubení domnělých škůdců stále používají. Každoročně tak zabijí desítky ptáků, včetně extrémně vzácných a ohrožených dravců. Jen orlů mořských zlikvidují traviči v Česku třeba i více než deset ročně,“ upozornil Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Za letošní rok už ornitologové zaznamenali 3 orly mořské, 11 kání lesních, 2 krkavce, lišku a kunu, kteří byli s největší pravděpodobností otráveni.

Zvířata se nejčastěji otráví po požití návnady se zakázaným insekticidem Furadanem, jehož účinnou látkou je karbofuran. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého. Traviči návnady používají, aby se zbavily domnělé škodné zvěře včetně lišek, kun nebo vyder. Jenže dost často se otráví právě vzácný pták, ale třeba i pes na procházce. Nebezpečný je i pro člověka. Orel nalezený na Strakonicku si zřejmě část jedovaté návnady přinesl z jiného místa, takže karbofuran se stále může vyskytovat v širším okolí nálezu.

STŘELNICE NA POLI

Někdy se v přírodě naleznou rovněž mrtví ptáci, které někdo zastřelil. Dokládá to případ z loňského srpna, jenž šokoval i zkušené ornitology, kteří jinak mají s „ptačí kriminalitou“ dlouholeté zkušenosti: na poli u Kojetína na Olomoucku někdo za dva týdny postřílel minimálně šestadvacet dravců. Byly mezi nimi rovněž vzácní ptáci ze seznamu ohrožených druhů – například motáci lužní.

Podle ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka byli zabití ptáci na cestě do teplých krajin a mohli pocházet odkudkoli z Evropy. Na poli u Kojetína nejspíše našli dostatek potravy – drobné hlodavce, kteří jsou na odhalené půdě po sklizni dobře vidět. „Z místa, které by milovníci přírody označili za jedinečné shromaždiště krásných a vzácných zvířat, si pachatel udělal střelnici,“ řekl Vermouzek.

Podle Josefa Chytila z ornitologické stanice v Přerově má případ ještě jednu rovinu. Dravci totiž lidem usnadňují život, protože je zbavují myší a dalších drobných zvířat, které se na zimu stahují do příbytků. „Kdyby nechali ptáky v klidu lovit, nemuseli by pak hlodavce trávit jedy. Dravci by se o ně postarali,“ uvedl Chytil. Ačkoli každý rok jsou nahlášeny desítky případů otrávených nebo jinak zabitých dravců, policii se zatím nepodařilo usvědčit žádného pachatele.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Jeroným Pražský. Upálen rok po Husovi

Že na dnešní den připadá výročí upálení mistra Jana Husa, vědí snad všichni Češi, Moravané a Slezané. Skoro každý rok mají díky svátku, jenž jeho odkaz připomíná, o den volna navíc. Že ale na témže místě v německé …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Analýza
V Evropě jsou jen dvě země, které nedrží ve svých měnových rezervách žádné zlato. Jednou z nich je Norsko, které své rezervy ve výši 33,5 tuny prodalo v roce 2004 za 450 milionů dolarů. Dnes by za ně dostalo dvě miliardy dolarů, ale jak píše web Global Gold News, moc na tom nesejde, protože Norsko je jednou z nejbohatších zemí Evropy a každý Nor tak odporně bohatý, že by se Norsko mohlo nazývat zemí ropných milionářů.
Rolovat nahoru