Poslední případ otráveného orla mořského je z jižních Čech. Vzácného dravce nalezli mrtvého poblíž obce Třebohostice na Strakonicku. Na místo byla povolána policie a také specializovaná „psí jednotky“ České společnosti ornitologické (ČSO). Speciálně vycvičený Chesapeake Bay retrívr dokáže najít otrávené návnady i další uhynulá zvířata.
„Orla našel náhodou místní mladý muž při venčení psů. Pták ležel uprostřed louky a bylo velké štěstí, že se ho nálezce a jeho psi ani nedotkli,“ uvedla psovodka Klára Hlubocká z ČSO. Podle polohy ptáka na břiše s roztaženými křídly a zatnutými pařáty, jde s velkou pravděpodobností o dalšího dravce otráveného zakázaným jedem karbofuranem. Pták se ve velkých křečích za plného vědomí postupně udusil.
SMRT PO NĚKOLIKA KAPKÁCH
„Otrávené nástrahy jsou u nás více jak padesát let zakázané a za jejich pokládání může jít člověk na osm let do vězení, přesto lidé tyto středověké metody k hubení domnělých škůdců stále používají. Každoročně tak zabijí desítky ptáků, včetně extrémně vzácných a ohrožených dravců. Jen orlů mořských zlikvidují traviči v Česku třeba i více než deset ročně,“ upozornil Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Za letošní rok už ornitologové zaznamenali 3 orly mořské, 11 kání lesních, 2 krkavce, lišku a kunu, kteří byli s největší pravděpodobností otráveni.
Zvířata se nejčastěji otráví po požití návnady se zakázaným insekticidem Furadanem, jehož účinnou látkou je karbofuran. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého. Traviči návnady používají, aby se zbavily domnělé škodné zvěře včetně lišek, kun nebo vyder. Jenže dost často se otráví právě vzácný pták, ale třeba i pes na procházce. Nebezpečný je i pro člověka. Orel nalezený na Strakonicku si zřejmě část jedovaté návnady přinesl z jiného místa, takže karbofuran se stále může vyskytovat v širším okolí nálezu.
STŘELNICE NA POLI
Někdy se v přírodě naleznou rovněž mrtví ptáci, které někdo zastřelil. Dokládá to případ z loňského srpna, jenž šokoval i zkušené ornitology, kteří jinak mají s „ptačí kriminalitou“ dlouholeté zkušenosti: na poli u Kojetína na Olomoucku někdo za dva týdny postřílel minimálně šestadvacet dravců. Byly mezi nimi rovněž vzácní ptáci ze seznamu ohrožených druhů – například motáci lužní.
Podle ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka byli zabití ptáci na cestě do teplých krajin a mohli pocházet odkudkoli z Evropy. Na poli u Kojetína nejspíše našli dostatek potravy – drobné hlodavce, kteří jsou na odhalené půdě po sklizni dobře vidět. „Z místa, které by milovníci přírody označili za jedinečné shromaždiště krásných a vzácných zvířat, si pachatel udělal střelnici,“ řekl Vermouzek.
Podle Josefa Chytila z ornitologické stanice v Přerově má případ ještě jednu rovinu. Dravci totiž lidem usnadňují život, protože je zbavují myší a dalších drobných zvířat, které se na zimu stahují do příbytků. „Kdyby nechali ptáky v klidu lovit, nemuseli by pak hlodavce trávit jedy. Dravci by se o ně postarali,“ uvedl Chytil. Ačkoli každý rok jsou nahlášeny desítky případů otrávených nebo jinak zabitých dravců, policii se zatím nepodařilo usvědčit žádného pachatele.