Půl milionu Čechů nesplatí své dluhy

Počet dlužníků v Čechách se významně nesnižuje. Na půl milionu lidí už dluží takovou částku, že v podstatě rezignovali na možnost splacení svých závazků. Skoro 200 000 má na krku více než deset exekucí, přičemž průměrná částka v jedné je kolem 80 000 Kč. Počet dlužníků s vícenásobnými exekucemi navíc za poslední tři měsíce vzrostl o deset procent.

Půl milionu Čechů nesplatí své dluhy. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Tito dlužníci se navíc dostali do prakticky neřešitelné situace, kdy staré závazky hradí novými půjčkami, a při tom se jim splátky denně navyšují o úroky, úroky z úroků a penále.

Jediným pozitivním trendem je snížení počtu jednotlivých exekucí, který za poslední tři roky klesl o zhruba 30 %, protože úvěrové společnosti i banky jsou opatrnější v tom, komu půjčují. Navíc připravovaný zákon o úvěru pro spotřebitele by měl tomuto vývoji pomoci, protože klade důraz na povinnost věřitele prověřit si schopnost dlužníka splácet a porušení této povinnosti může dokonce zbavit dlužníka závazku splácet dluh.

Význam by mělo mít i stanovení horní hranice trestu za prodlení se splátkou nebo souhrnu všech pokut, což bude důležité především pro dlužníky se závazkem u několika institucí, jejichž počet dynamicky roste.

Naproti tomu osobní bankrot, kdy věřitelé sice z většiny ostrouhají, ale dlužníci alespoň projevují snahu svou zoufalou situaci řešit, je schvalován jen asi u 20 000 lidí ročně, což je pouze zlomek zadlužených.

Podle exekutorů přibývá případů, do nichž nechtějí vůbec jít a nejraději by je odložili, což jsou podle představitelů Exekutorské komory v případě firem všechny případy pod 20 000 Kč vymáhané částky. Což ale zákon exekutorům jako představitelům soudní moci zakazuje, a proto se snaží náklady na vymáhání přenést i na věřitele. Na to ale zástupci finančních společností namítají, že pokud budou mít exekutoři jistý svůj paušál, byť jen ve výši několika tisíc za každý případ, nebudou motivováni, aby se snažili peníze vymoci.

Exekuční řád prošel jen v letošním roce už dvěma legislativními úpravami (mj. zpřísnění seznamu věcí, které není možné zabavit, nebo pořadí, v němž se obstavuje majetek), které prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková shodně označuje za jednostrannou ochranu dlužníků, která v praxi významně ztěžuje exekuce.

O návrhu senátorů, aby působnost exekutorů byla nově omezena v rámci okresů či krajů podle jejich sídla a místa bydliště dlužníka, budou nyní jednat poslanci. Svou pochybnost nad touto změnou však vyslovuje nejen Exekutorská komora, ale také Ministerstvo spravedlnosti, Hospodářská komora i poslanci koalice.

Podle nich nehraje roli, jestli to k sobě budou mít exekutor a dlužník územně blíž, protože obří dluhy to nijak nesníží, a pokud má někdo na krku deset exekucí, není důležité, kde bydlí. Navíc přes 40 % dlužníků se stejně nenachází v místě, kde má hlášený pobyt.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Spekulační peníze jako zlepšovák

Koruna v posledních měsících neposiluje, ačkoli české úrokové sazby rychle rostly. Dosavadní neposilování koruny mohlo být dáno zahraničními faktory platnými pro celou střední Evropu, jako je třeba hrozba obchodních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru