
Tuna pšenice na burze v Paříži byla dnes prakticky na rekordu, průměr za posledních deset dní totiž činí 10 500 korun. Od ceny na burze v Paříži se odvíjí nakonec také cena pečiva v Česku. Putinovu blokádu ukrajinských přístavů tak zaplatí i Češi. A to v podobě dalšího zdražování mouky nebo pečiva. Pečivo letos celkově zdraží o desítky procent.
Putinovu režimu světová potravinová krize tedy svědčí. Rubl se dnes obchodoval na své nejsilnější úrovni proti euru za posledních skoro sedm let. K posilování rublu citelně přispívá právě blokáda ukrajinských přístavů, která zvedá cenu ruské pšenice na světových trzích, tedy i hodnotu ruského exportu, což se následně projevuje zpevňováním rublu.
V jiných částech světa, než je Rusko, ale potravinová krize převážně kriticky škodí. Hladomor letos čeká dodatečné desítky milionů lidí, vypočítává OSN. Země od Somálska po Egypt jsou životně závislé na ukrajinské pšenici, jejíž vývoz Kreml blokuje.
Putinovu režimu navíc kraje do karet počasí. Rozsáhlá sucha letos hrozí také v České republice. Sankce vůči Rusku zároveň dramaticky zdražují cenu hnojiv na světových trzích, protože Rusko je jejich klíčovým producentem, resp. producentem klíčových složek hnojiv.
Zdražování plynu na světových trzích, jež je důsledkem války na Ukrajině a západních sankcí, rovněž zdražuje hnojiva. Ta se totiž vyrábí prostřednictvím plynu. Blokáda ukrajinských přístavů, sucho a zdražující plyn a hnojiva představují těžce inflační koktejl, jenž může kromě dalšího kola inflace, a to i v ČR, přinést smrt desítkám milionů lidí.
Prudký nárůst hladovějících lidí, o desítky milionů lidí, hrozí spustit historicky bezpříkladnou migrační krizi, která by zasáhla hlavně Evropu. Jednoprocentní nárůst počtu hladovějících znamená dvouprocentní nárůst migrujících. Řeč je tedy o migrujících desítkách milionů lidí.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)