Putinova mobilizace Čechům pohonné hmoty nezdraží. Zatím

Názor
V Česku paliva v uplynulém týdnu podle údajů společnosti CCS opět zlevnila, cena nafty se dostala pod 44 korun za litr. Za týden nafta na litru zlevnila o 73 haléřů, ve středu za ni řidiči platili v průměru 43,97 koruny za litr. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,35 Kč, před týdnem byl o 74 haléřů dražší.
Pohonné hmoty celkově zlevňují. Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích, v tomto měsíci o více než šest procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Benzín je nejlevnější od letošního 26. února, tedy od třetího dne po invazi Ruska na Ukrajinu. Cena benzínu je už jen o necelou korunu na litr vyšší, než v poslední den před invazí. Už během dvou týdnů by mohl být benzín levnější než před invazí. V příštím týdnu zlevní o 50 haléřů na litr. Nebývalá je ovšem šíře rozevření nůžek mezi cenou nafty a cenou benzínu.

Rozdíl přesahuje 5,60 koruny na litr, což představuje historicky zcela mimořádné rozpětí. Důvodem je blížící se zavedení embarga EU na dovoz ruské ropy a ropných produktů, včetně právě dieselových paliv. To vstoupí v platnost na přelomu roku. Vyhlídka na embargo již nyní nutí dodavatele hledat alternativy, nezřídka dražší.

Dochází také k předzásobování se ještě ruskými palivy. Současně se ropné produkty typu topné nafty používají v průmyslu, částečně jako náhražka hůře dostupného a drahého plynu.

PSALI JSME:
Motorová nafta je oproti benzínu rekordně drahá. Nahrazuje totiž drahý plyn

A topné oleje, jako je mazut, se dokonce opět místo plynu používají v současných mimořádných podmínkách k výrobě elektřiny. To vše zvyšuje cenu motorové nafty.

Celkově však pohonné hmoty zlevňují. Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích, v tomto měsíci o více než šest procent. Klesající trend nezvrátila ani částečná mobilizace, kterou tento rýden vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Pro obchodníky s ropou je momentálně závažnější vyhlídka dalšího zvyšování úrokových sazeb v podání americké centrální banky a hrozba celosvětového ekonomického útlumu.

Oboje oslabuje vyhlíženou poptávku po ropě, tedy i její nynější cenu. Pokud by se ale situace související s válkou na Ukrajině dále zdramatizovala, třeba právě v důsledku vyhlášené mobilizace, nelze vyloučit i citelnější nárůst cen ropy, a tedy pohonných hmot v ČR. Svět by se totiž začal obávat závažnějšího výpadku v dodávkách ruské ropy i na trhy typu těch asijských, kde není sankcionována.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Benzín poprvé od invaze zlevnil pod 40 korun na litr. A propad cen nekončí

Zavřít reklamu ×
  1. Pohonné hmoty jsou vzhledem k platům velmi levné. Už za minulého režimu byly mnohem dražší…..Tragedie je zemní plyn……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB