Rapidně zpevňující koruna „dělá práci“ za centrální banku

Názor
Během uplynulého týdne trh poněkud snížil své sázky na razantní zvyšování klíčových úrokových České národní banky (ČNB). Zatímco před týdnem předpokládal, že během dalších tří měsíců se základní sazba ČNB zvedne na 4,75 procenta, nyní míní, že to spíše bude jen 4,5 procenta.
Rapidně zpevňující koruna „dělá práci“ za centrální banku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Klíčovým důvodem je letošní rapidní zpevňování kursu koruny. Měnově podmínky v ekonomice totiž utahuje jak zvyšování úrokových sazeb, tak zpevňování kursu.

Spolu s maďarským forintem a jihoafrickým randem koruna letos zpevňuje vůči dolaru a euru nejvýrazněji ze všech měn rozvíjejících trhů. Mezi světovými měnami je v posilování vůči dolaru koruna šestá, když je kromě forintu a randu předčí nepříliš významné měny Namibie, Lesotha a Svazijska.

Dnes koruna vůči euru posílila až na 24,316, vyplývá z dat Bloombergu. Za posledních deset let dosáhla silnější úrovně vůči euru pouze v jeden jediný den, a to 11. září 2012, kdy zpevnila až 24,278. Je možné, že už dnes tuto úroveň pokoří. Koruna by pak byla nejsilnější dokonce za celé období od září 2011.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Středoevropské měny pokračují v úspěšném tažení

Zavřít reklamu ×
  1. Jistě je to tak, ale jaksi se zapomnělo, že je to práce předešlé vlády , kdyby naše ekonomika byla na tom tak špatně jak nám lijí do hlav současní mocipáni, pak by musela hodnota koruny klesat a ne posilovat.

  2. To není tak docela pravda, navíc se ví, že ČNB sedí na devizových rezervách za skoro 4 biliony. A posiluje třeba jihoafrický rand, kde to jde od 5 ku 4 už od konce apartheidu. Maďarsko to samé.

  3. Především je to zásluha tisíců podnikatelů a jejich zaměstnanců. Ve sportu taky nedostává medaile údržbář stadionu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Maďarská centrální banka zvýšila sazby

Vystoupení šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové na konferenci v Sintře žádná šokující odhalení nepřineslo. Lagardeová prohlásila, že ECB bude od 1. července flexibilní, pokud jde o způsob, jak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Autem do Chorvatska: Kde se tvoří kolony, kde levně natankovat

Obrazem
Do Chorvatska každý rok cestují na dovolenou stovky tisíc českých turistů. Nemalá část jede k jadranským plážím, krásné přírodě a unikátním památkám vlastním autem. Zkraje letní sezony jsme cestu po silnicích a dálnicích vyzkoušeli a zde jsou naše poznatky a postřehy. Například natankovat se vyplatí ve Slovinsku.