Razantní propad stavební výroby

Březen byl pro české stavebnictví hodně špatným měsícem. Meziměsíčně se výroba propadla o téměř osm procent, meziročně o 8,3 procenta. Nedařilo se jak pozemnímu, tak inženýrskému stavitelství. A skoro o osm procent byla výroba nižší než v předpandemickém roce 2019. Asi těžko se dá tento výsledek svádět na počasí, protože letošní březen byl z pohledu teplot mimořádně příznivý.
Nízká výstavba, a tedy i slabá nabídka nových bytů, bude jedním z hlavních důvodů, proč ceny bytů v letošním roce zřejmě opět porostou. Ilustrační foto: PSN

Hlavním problémem stavebnictví – především pozemního – zůstávají nové zakázky. Když si vezmeme na pomoc měsíční průzkumy důvěry, tak právě u zakázek jsou firmy stále velmi skeptické. A příliš nadějně vlastně nevypadají ani tvrdá data z realitního sektoru.

Komerční výstavba zůstává zatím v útlumu a bytová výstavba v recesi. Počet nově stavěných bytů se v březnu snížil o téměř 18 procent, přitom od začátku roku pak o 15 procent. Potvrzuje se tak, že lednové překvapivě dobré výsledky byly jen pozitivním výkyvem, který únor a březen snadno smazaly.

Méně bytů se staví především tam, kde po nich bývá největší poptávka – a tedy v Praze a ve Středočeském kraji, které jsou mimochodem hlavním cílem vnitrostátní „migrace“ obyvatel.

Nízká výstavba, a tedy i slabá nabídka nových bytů, bude jedním z hlavních důvodů, proč ceny bytů v letošním roce zřejmě opět porostou. Zatímco poptávka, jak je vidět z čísel o vývoji nových hypoték, narůstá, staví se zatím stále méně.

Dokud se nerozjede bytová a komerční výstavba, bude pozemní stavitelství i nadále v útlumu. Nadějí mohou být rekonstrukce a zateplování, které ovšem zatím nestačí na vykompenzování slabé nové výstavby. U inženýrských staveb se vše zase točí kolem peněz a připravenosti projektů.

Tvrdá data o zakázkách za první kvartál sice vypadají poměrně nadějně, avšak je otázkou, nakolik jsou ovlivněna inflací, takže bych je zatím příliš nepřeceňoval.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB