Reakce průmyslu na pandemii: Firmy začaly vyrábět nové dezinfekční přístroje a respirátory

České a slovenské průmyslové firmy ze sektoru malého a středního podnikání pružně reagují na aktuální situaci. Ve snaze zamezit dalšímu šíření onemocnění Covid-19, vyvinuly nové přístroje, které zabíjejí koronaviry. Rovněž začaly vyrábět vysoce účinné respirátory, které chrání před jejich šířením.
Respirátory začala vyrábět také mladoboleslavská automobilka. Foto: Škoda Auto

Na rozdíl od velkých firem, které v mnohých případech pozastavily výrobu, dokážou malé a střední podniky rychle změnit své výrobní procesy tak, aby byly uspokojeny aktuální potřeby na trhu. Nedostatek dezinfekčních a ochranných prostředků je motivoval k vyvinutí zcela unikátních přístrojů, které pomohou v České republice, na Slovensku a v dalších zemích bojovat s probíhající pandemií.

Například společnost Boco Pardubice Machines vyvinula vysoce efektivní dezinfekční přístroje, které ničí všechny druhy virů, bakterií a plísní. Přístroje využívají germicidní lampy, které vytváří silnou UVC dezinfekci. Ta je při ničení koronavirů několikanásobně účinnější než ruční úklid pomocí standardních dezinfekčních prostředků. Vyvinuté přístroje Boco UVC umožní plošně dezinfikovat veřejné prostory. Některé z přístrojů lze využívat i za přítomnosti lidí.

Při využití dezinfekčních přístrojů bude možné zajistit efektivnější fungování hospodářství. Bude moci docházet k permanentní dezinfekci v prostředcích hromadné dopravy, obchodních centrech, továrnách a dalších důležitých místech.

Díky tomu budou moci být uvolňována přísná restriktivní opatření proti šíření koronavirů, což pomůže k rychlejší obnově ekonomiky.

Podobně se chovají i firmy na Slovensku. Uvést můžeme třeba společnost Gevorkyan, která se zaměřila na ochranu lidí před šířením koronavirů. Vyvinula proto obousměrnou masku SK1, která na rozdíl od běžných respirátorů filtruje nadechovaný i vydechovaný vzduch. Chrání tedy osobu, která masku SK1 nosí, i její okolí. Maska má vyměnitelný filtr, takže ji lze jednoduše udržovat. Po dezinfikování ji mohou využívat další osoby.

Rozvoji malých a středních podniků v Česku a na Slovensku výrazně pomáhá kapitál soukromých investorů. „Při výběru firem, do kterých investujeme, se zaměřujeme na výrobní podniky, které jsou flexibilní a umí se rychle přizpůsobovat novým situacím, jako to dokázaly společnosti Boco Pardubice Machines a Gevorkyan,“ říká Luděk Palata, partner fondu BHS Private Equity Fund, kam obě zmiňované firmy patří.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena