Zákaz vývozu dezinfekcí a respiračních masek. Jsou léky další na řadě?

V souvislosti s šířením koronaviru COVID-19 ministerstvo zdravotnictví přistoupilo k dočasnému zákazu vývozu dezinfekcí a antibakteriálních gelů z České republiky, podobně je tomu u vývozu respirátorů. Jsou další na řadě některé léky?
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle některých odborníků by mohla být další v pořadí ochrana některých léčiv, obzvláště těch nezaměnitelných. „Domnívám se, že v případě závažného zesílení intenzity epidemie koronaviru by k tomuto kroku mělo být přistoupeno. Nemělo by však jít o celoplošný zákaz, ale cílený na konkrétní léčivé přípravky, např. život zachraňující a obtížně nahraditelné léky, případně léčiva ohrožená reexportem do zahraničí,“ sdělil redakci portálu FAEI.cz výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Zákaz exportu by v těchto případech měl podle něj zajistit, aby se k českým pacientům skutečně dostaly léky, jež jsou pro ně určeny. Důvodem pro přijetí takového opatření však není jen aktuální epidemie COVID-19, ale také situace v okolních státech, konkrétně v Německu. Českým lékárníkům i pacientům i bez epidemie přitěžuje loňská novelizace rámcové smlouvy německého Svazu státních zdravotních pojišťoven se Svazem německých lékáren.

V jejím důsledku se čtyřnásobně zvýšil zájem německých lékáren o léčiva ze zemí s nižší cenovou hladinou, tedy převážně z České republiky a Polska. Německý systém je nastaven „proimportně“ a německé lékárny jsou finančně motivovány, aby svým pacientům vydávaly léčiva importovaná z „levnějších“ zemí, a za nesplnění kvót je jim udělen malus.

„Situace není ideální ani za standardních podmínek bez koronavirové epidemie, s ní však nabírá na aktuálnosti a je potřeba ji cíleně řešit,“ komentuje současný stav Dvořáček s tím, že pomoci by mohl ministerstvem zdravotnictví plánovaný tzv. emergentní systém, o němž se má příští týden diskutovat na půdě sněmovního zdravotnického výboru.

Vzhledem k propojení emergentního systému s elektronickým receptem bude případný zákaz vývozu konkrétních léčiv uskutečněn bezodkladně na základě skutečné potřeby. Na rozdíl od současné situace, kdy je zákaz řešen až zpětně na základě dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv a součinnosti s ministerstvem zdravotnictví.

PSALI JSME:
Pacienti už nebudou muset hledat lékárnu se svým lékem

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Šíření koronaviru prudce narůstá

Budoucí vývoj globálního hospodářství bude silně závislý na řešení pandemie koronaviru. Lidé ze zemí, kterým se nepodaří dostat šíření koronaviru pod kontrolu, budou vystaveni silně negativním ekonomickým dopadům. …

Psychiatři očekávají, že přibyde pacientů s úzkostmi

Na psychiatry a psychology se během koronavirové krize nejspíš obrátí více lidí s úzkostmi a dalšími potížemi. I když je zatím brzy na hodnocení, zda přibylo některým diagnóz, aktuální prognóza vychází ze zkušeností …

Koronavirus mohou rozšiřovat narkomani a bezdomovci

Především ve velkých městech jsou dvě rizikové skupiny pro další šíření pandemie koronaviru: Narkomané a bezdomovci. Terénní pracovníci, kteří se snaží těmto lidem pomáhat a chránit je i celou společnost před …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nákazy se bojí i v zapadlých tureckých vískách, říká šéf expedice Tatra kolem světa 2

Rozhovor
Strach z nákazy koronavirem Covid-19 dorazil i do zapadlých horských vísek v Turecku u arménských hranic, kde lidé žijí v domcích z kamení a topí si sušenými lejny. Donedávna byli pohostinní, teď jsou vůči cizincům odtažití, řekl v telefonickém rozhovoru portálu FAEI.cz Marek Havlíček, šéf expedice Tatra kolem světa 2, která na tříletou misi odstartovala z Prahy 22. února.
Rolovat nahoru