Realitní makléři míří kvůli zákonu do pojišťoven. Kde pochodí?

Pojišťovny v Česku mají novou sortu klientů – realitní makléře. Ne snad, že by do pojistných ústavů zamířili z lásky k pojištění, ale nařizuje jim to nový zákon o realitním zprostředkování, chcete-li realitní zákon. Ten v lednu podepsal prezident a účinný by měl být podle ministerstva pro místní rozvoj od února. Realitní zprostředkovatelé podle něho musejí mít mimo jiné pojištěnou odpovědnost za škody, které výkonem své profese případně způsobí. Doposud bylo pojištění pouze dobrovolné.
Povinnost být pojištěni mají realitní zprostředkovatelé nehledě na to, zda poskytují realitní úschovy, či nikoliv. Pojištění se týká odpovědnosti za škody způsobené výkonem profese. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nový zákon má podle vlády více chránit klienty realitních kanceláří a zlepšit fungování realitního trhu. Podle normy mají být realitní makléři bezúhonní, kvalifikovaní a pojištění.

Povinnost být pojištěni mají realitní zprostředkovatelé nehledě na to, zda poskytují realitní úschovy, či nikoliv. Pojištění se týká odpovědnosti za škody způsobené výkonem profese. Zákon stanovuje rovněž minimální limity pojištění. Pro jednu pojistnou událost je limit 1 750 000 korun. U zprostředkovatelů, které zastřešují franšízingové společnosti, je limit snížený na 50 procent.

Omezená nabídka

Ne všechny pojišťovny zatím mají pro realitní kanceláře i samostatné makléře vhodné pojištění. Jednotlivci si mohou pojistku sjednat například v Allianz, Generali České pojišťovně, pojišťovně Slavia, České podnikatelské pojišťovně (ČPP) nebo pojišťovně Direct. Jestli ale pod sebou sdružuje realitní kancelář více poradců jako OSVČ nebo jako právnické osoby, pak je lepší pojištění řešit rámcovou smlouvou. Jestliže bychom uvažovali o velikosti realitní kanceláře s 50 a více poradci, tak v tomto ohledu je pro rámcové smlouvy nejlépe připravena ČPP.

Jako o u běžného pojištění odpovědnosti v občanském životě je na místě realitním makléřům doporučit, aby zvážili pojistit se na vyšší než zákonem stanovené limity. Platí, že pojišťovny uhradí plnění jen do výše limitů a veškeré další škody bude muset případný viník platit z vlastní kapsy. Obzvlášť v dnešní době, kdy ceny nemovitostí stoupají na historická maxima, mohou být zákonem stanovené limity nedostatečné.

Autor je pojistný analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Realitkám se zakáží úschovy peněz klientů. Pojištění ale zpronevěru stejně nepokryje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.