Realitkám se zakáží úschovy peněz klientů. Pojištění ale zpronevěru stejně nepokryje

Zákaz úschovy peněz při prodeji nemovitosti, povinné pojištění makléře, provize jen za úspěch, exklusivita maximálně na půl roku. To jsou nejviditelnější novinky, které jsou v návrhu zákona o regulaci realitek, o němž má vláda jednat už 21. ledna. Účinný by měl být již od příštího roku. Informovala o tom včera ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na konferenci realitních kanceláří v Praze.
Příští týden bude vláda jednat o regulaci realitního byznysu. Foto: FAEI.cz

Zatím volná živnost se změní na živnost vázanou. Ministerstvo ji nazvalo „nákup, prodej, správa, údržba nemovitostí“. Podmínkou pro získání živnosti bude vysoká škola v oblasti práva, nebo ekonomiky či stavebního oboru. Další možností je střední škola ve zmíněných oborech s doložením třech let praxe v oboru. Další cestou bude složení odborné zkoušky.

Makléři budou mít povinnost do dvou měsíců od účinnosti zákona pojistit se do 3,5 milionu korun na souběh více škodných událostí. Za to, že nebude makléř pojištěn, může ministerstvo udělit pokutu až do milionu korun. Doložení pojištění bude realitka povinna doložit na vyžádání klientovi i ministerstvu pro místní rozvoj. Zatím ale není jasné, jak na to zareagují pojišťovny, protože všechna rizika, co v realitách jsou, jen těžko pojistí.

PSALI JSME:
„Je věc klienta, aby si sám ověřil, co kupuje,“ říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný

Úschovy nově bez realitek

Úschovy peněz prodejů bude možné realizovat pouze prostřednictvím banky, notáře nebo advokáta. Exkluzivitu pro realitní kancelář návrh zákona omezuje na šest měsíců. Provize bude legální pouze za realizaci obchodu, záloha jen ve výši dvou třetin.

„Líbí se nám povinnost pojištění a zakazuje úschovy přímo u realitních kanceláří a určuje, že zprostředkovatelské smlouvy mohou být pouze písemné. Nelíbí se nám výše pojištění. Platit pojistný limit 3,5 miliónu korun za každého makléře se nám zdá příliš,“ uvedl Jan Doksanský z Remaxu. Potvrdil, že pojišťovny stejně nepojistí případy zpronevěr peněz klientů, ale pouze škody z nedbalosti, třeba ztrátu dokumentů. „Tento zákon ale hlavně vzniká proto, aby byl zákon,“ utrousil na závěr Doksanský.

„Zákon ano, ale na takto,“ míní právník Oldřich Platil z Instinkt reality. „Zákon vítáme, hlavně znemožnění úschov u realitních kanceláří,“ uvedl Michal Pazdera z Justo. Podle mnohých makléřů je požadavek na způsobilost v praxi jen o razítku: Kdo zkušenosti má, snadno je doloží, a kdo ne, potvrzení si obstará stejně jako provozovatelé hospod, kteří nikdy nevzali vařečku do ruky. „Jak my hlupáci bez maturity s desetiletou praxí doložíme způsobilost?“ položila otázku skupina makléřů na realitní konferenci.

PSALI JSME:
Povinné pojištění realitních makléřů klienty proti zpronevěře neochrání

Zpronevěry za stovky milionů

Zákon vzniká po letech úvah o něm i jako reakce na četné případy zpronevěr peněz klientů realitek, kdy lidé přišli celkem o stovky milionů. Jen v případu Century 21 byl s ní spolupracující bývalý advokát Vlasák odsouzen za zpronevěru 75 milionů. V dalším, mediálně méně známém průšvihu advokát v realitách lidi připravil dokonce o 225 milionů.

V jiných kauzách si peníze ponechal přímo realitní makléř nebo třeba plzeňská podnikatelka mající realitku. Zajímavé je, že si poté, co zpronevěřila dvacet milionů, založila jinou realitku a dělala i pro jiné kanceláře, a úřadům to nevadilo.

Na druhou stranu většina obchodů u velkých realitek, hlavně po kauze Century 21, probíhá bez potíží. Realitky jako například Remax mají vícestupňový nový systém kontroly, na daný obchod vázané účty, kdy výplaty z něho musejí podepisovat vždy tři oprávnění lidé.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.