Recese do Ameriky přijde, ale později

Názor
Americká ekonomika spadla během první poloviny letošního roku do recese, když zaznamenala dva mezičtvrtletní poklesy za sebou. Tamní centrální banka přesto celkem svižně zvyšovala úrokové sazby, přestože Fed (centrální banka USA, pozn. red.) má v popisu práce nejenom hlídat inflaci, ale i hospodářský růst kvůli trhu práce. Dolar pak mířil do výšin, kde nebyl několik desetiletí. Je tedy hospodářství Spojených států v recesi?
Americká centrální banka (Fed) má v popisu práce nejenom hlídat inflaci, ale i hospodářský růst kvůli trhu práce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Technicky ano, fakticky ne. Definice technické recese v podobě dvou mezičtvrtletních poklesů reálného hrubého domácího produktu byla v první polovině roku naplněna. To ale vůbec nic neříká o celkovém ekonomickém útlumu.

V USA recese potvrzuje Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), který sleduje celou škálu ukazatelů jak z produkční sféry na straně firem, tak výdělkové na straně domácností či z trhu práce. A nutno podotknout, že v drtivé většině jsou na tom tyto ukazatele lépe, než tomu bylo na počátku letošního roku.

Fed se tedy může a bude dále odhodlaně bojovat s inflací zvyšováním úrokových sazeb. Ty měnově politické podle naší prognózy vystoupají do poloviny příštího roku nad 4,50 procenta. Dostanou se tak poměrně výrazně nad neutrální úrokovou sazbu, kterou vidíme kolem 2,15 procenta. Budou tedy působit výrazně restriktivně.

PSALI JSME:
Spotřebitelský sentiment v USA se zlepšuje, Fed pokračuje v jestřábí rétorice

Recese se tedy letos ve Spojených státech nekoná. To samozřejmě neznamená, že nepřijde. Přijde. Ale bude to do značné míry výsledkem utažené měnové politiky, což připouští samotní američtí centrální bankéři.

Vzhledem k délce transmisních mechanismů, než se vysoké úrokové sazby v reálné ekonomice promítnou, je možné americkou recesi očekávat až ve druhé polovině příštího roku, či dokonce až v roce 2024.

A že aktuálně opravdu nic nehrozí, potvrdí páteční data z amerického trhu práce za září. Ta totiž ukážou na další silnou tvorbu pracovních míst a návrat Američanů na trh práce, ze kterého se dostali během pandemie. A nejenom, že se vytváří pracovní místa, ale hlavně rostou výdělky. A to je ta nejlepší obrana proti recesi.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Důraz na jemné přistání amerického Fedu je minulostí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.