
V Německu se PMI indikující celkovou produkci průmyslu a služeb se propadl z úrovně 35 na 17,1. Firmy v dubnu omezovaly či zastavovaly provoz s tím, jak vyexpandovala různá omezení, ale i s poklesem domácí a zahraniční poptávky (objednávek).
Hůře se se současnou situací přitom vyrovnávají služby, kterých se přímo dotýkají omezení hospodářského života ve spolkových zemích. Nicméně ani průmysl nevyšel bez hlubokých šrámů a PMI v tomto odvětví poklesl na jedenáctileté minimum.
Útlum v hlavních odvětvích německého hospodářství se neobešel bez snižování zaměstnanosti. Ať už cestou neobnovování či zkracování úvazků, tak propouštění. V každém případě aktuální výsledky PMI jasně naznačují, že recese německé ekonomiky je daleko tvrdší, než ta po pádu Lehman Brothers.
Firmy navíc zůstávají dál skeptické, pokud jde o výhled pro zbytek roku. Je to vlastně v kontrastu s celkem optimistickým vyzněním ZEWu, který vychází nikoliv z pohledu zdola od firem, ale od investorů a analytiků.
A pokud bychom se podívali na předběžné výsledky PMI za celou eurozónu, tak snad stačí uvést, že celkový PMI mapující produkci je na historickém minimu, stejně jako PMI ve službách. Stejně jako v Německu je na tom o něco lépe průmysl (rovněž jedenáctileté minimum), nicméně i tak je jeho aktuální výstup velmi slabý v důsledku nabídkového a poptávkového šoku a očekávání velmi negativní.
Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)