Reddit: Dramatický debut na burze

Devatenáctiletý průkopník sociálních médií Reddit zaznamenal dramatický debut na newyorské burze s obrovským nárůstem během prvního dne, což podnítilo naděje na znovuotevření trhu IPO (Initial Public Offering – první veřejná nabídka akcií, pozn. red.) po dvou letech „sucha“.
Po několika letech od svých původních plánů se Reddit tento týden konečně dostal na burzu. Investoři obvykle dávají přednost investicím do akcií, které znají, takže IPO společnosti Reddit bylo velmi očekávané. Foto: Reddit

Nové kotace na amerických trzích, které dominují světu s 60 procenty tržní kapitalizace, představovaly v posledních dvou letech pouhou čtvrtinu ze čtyř stovek z tohoto boomu v roce 2021 a vynesly pouze deset procent z celkové částky 140 miliard dolarů v roce 2021.

IPO Redditu přišlo v době, kdy se výdaje na digitální reklamu začaly opět zvyšovat, jak je vidět na nedávných výsledcích společností, jako jsou Google a Meta. Americké akcie se také obchodují na rekordních úrovních, přičemž v čele stojí technologické společnosti a nálada investorů je také vysoká, takže je skvělá doba pro IPO technologických společností.

Růst ceny Redditu o 48 procent v první den je odrazem optimismu investorů nad rostoucí základnou 73 milionů uživatelů denně, a záměry využít umělou inteligenci k jejímu urychlení a také nad vnímanou hodnotou, neboť jeho tržní kapitalizace činí 6,4 miliardy dolarů oproti poslednímu soukromému ocenění ve výši deseti miliard dolarů z roku 2021.

Nárůst o 48 procent je historicky obrovský oproti dlouhodobějšímu průměru ve výši 19 procent (1980-2023) a 17 procentům zaznamenaným při posledním boomu v roce 2021.

Společnost má v povědomí investorů a v kultuře sociálních médií nadstandardní postavení po klíčové roli v akciovém šílenství meme z roku 2021. Přesto zůstává relativně malou ztrátovou firmou, jejíž uživatelé, tržby a tržní kapitalizace jsou stále jen zlomkem obdobných firem, jako jsou Meta, Snap a nyní nekotovaný X (Twitter).

Investoři by měli být potěšeni velkou a neuvěřitelně aktivní uživatelskou základnou společnosti Reddit. Platforma měla v posledním čtvrtletí 267,5 milionu aktivních uživatelů týdně – pro srovnání, ChatGPT jich měla asi 100 milionů, a to ve druhé polovině loňského roku.

To nabízí firmě spoustu příležitostí, zejména proto, že se snaží využít umělou inteligenci ke zvýšení angažovanosti na platformě, což přiláká více inzerentů a pomůže zvýšit příjmy a ziskovost. Sam Altman, generální ředitel společnosti OpenAI, která provozuje ChatGPT, je investorem společnosti Reddit, takže budoucí integrace AI do podnikání bude pravděpodobně významná.

Autoři jsou tržní analytikové společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB