Regionální měny posílily

Regionální měny včera posilovaly. Nahrálo jim k tomu zklidnění paniky kolem nové mutace omikron i data, která přicházela z regionu a eurozóny. Listopadová inflace opět překvapila ve směru nahoru. V eurozóně se dostala až na historicky nejvyšší úroveň 4,9 procenta meziročně, její jádrová složka pak na 2,6 procenta.
Zisky si připisoval i maďarský forint, který během úterního obchodování zpevnil o 0,4 procenta na 366,0 HUF/EUR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To by ale měl být vrchol a v následujících měsících by měla začít ubírat na tempu (k tomu přispěje pokles cen energií i zmírňování problému se subdodávkami, pozn. aut.). Pro společnou evropskou měnu však včerejší čísla v každém případě znamenala impulz pro posílení. Euro se dostalo až na úroveň 1,137 USD/EUR a bylo tak ve srovnání s předchozím dnem o 0,7 procenta silnější.

To dopomohlo společně se zveřejněnými daty k ziskům i regionálním měnám. Polská inflace předčila očekávání, když v meziročním srovnání vyšplhala až na rekordních 7,7 procenta (trh čekal 7,3 %). Ani to však zřejmě ještě není maximum. V lednu pravděpodobně překročí hladinu osmi procent.

V důsledku toho očekáváme masivní utažení polské měnové politiky (25 bazických bodů v prosinci, 150 pak v prvním čtvrtletí příštího roku, pozn. aut.). Polský zlotý v průběhu úterý posílil o 0,5 procenta a dostal se tak na 4,665 PLN/EUR. Zisky si ale připisoval i maďarský forint, který během úterního obchodování zpevnil o 0,4 procenta na 366,0 HUF/EUR.

Z tuzemských centrálních bankéřů se včera pro agenturu Reuters vyjádřil Marek Mora. Podle jeho slov je centrální banka připravena dále zvyšovat úrokové sazby, nicméně už ne tak razantně. Do jaké výše naplnění prognózy Česká národní banka sazby zvýší, to bude záležet na vývoji rizik. Koruna si, stejně jako ostatní regionální měny, v úterý připisovala zisky. Posílila o 0,2 procenta a dostala se na úroveň 25,55 CZK/EUR.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena