Regionální měny posílily

Názor
Regionální měny včera posilovaly. Nahrálo jim k tomu zklidnění paniky kolem nové mutace omikron i data, která přicházela z regionu a eurozóny. Listopadová inflace opět překvapila ve směru nahoru. V eurozóně se dostala až na historicky nejvyšší úroveň 4,9 procenta meziročně, její jádrová složka pak na 2,6 procenta.
Zisky si připisoval i maďarský forint, který během úterního obchodování zpevnil o 0,4 procenta na 366,0 HUF/EUR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To by ale měl být vrchol a v následujících měsících by měla začít ubírat na tempu (k tomu přispěje pokles cen energií i zmírňování problému se subdodávkami, pozn. aut.). Pro společnou evropskou měnu však včerejší čísla v každém případě znamenala impulz pro posílení. Euro se dostalo až na úroveň 1,137 USD/EUR a bylo tak ve srovnání s předchozím dnem o 0,7 procenta silnější.

To dopomohlo společně se zveřejněnými daty k ziskům i regionálním měnám. Polská inflace předčila očekávání, když v meziročním srovnání vyšplhala až na rekordních 7,7 procenta (trh čekal 7,3 %). Ani to však zřejmě ještě není maximum. V lednu pravděpodobně překročí hladinu osmi procent.

PSALI JSME:
Mnoho Poláků si už nepamatuje, co je to inflace. Centrální banka nečekaně zvýšila úrokovou sazbu

V důsledku toho očekáváme masivní utažení polské měnové politiky (25 bazických bodů v prosinci, 150 pak v prvním čtvrtletí příštího roku, pozn. aut.). Polský zlotý v průběhu úterý posílil o 0,5 procenta a dostal se tak na 4,665 PLN/EUR. Zisky si ale připisoval i maďarský forint, který během úterního obchodování zpevnil o 0,4 procenta na 366,0 HUF/EUR.

Z tuzemských centrálních bankéřů se včera pro agenturu Reuters vyjádřil Marek Mora. Podle jeho slov je centrální banka připravena dále zvyšovat úrokové sazby, nicméně už ne tak razantně. Do jaké výše naplnění prognózy Česká národní banka sazby zvýší, to bude záležet na vývoji rizik. Koruna si, stejně jako ostatní regionální měny, v úterý připisovala zisky. Posílila o 0,2 procenta a dostala se na úroveň 25,55 CZK/EUR.

PSALI JSME:
Když je jednooký králem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.