Rekordní aukční rok. Sběratelé a investoři utratili za umění 1,2 miliardy korun

Celkový obrat českých aukčních síní s uměním loni poprvé v historii překonal hranici jedné miliardy korun. Dosavadní rekord necelých 950 milionů korun patří roku 2013. Loni sběratelé a investoři utratili 1,2 miliardy.

František Kupka, Série C I (Protihodnoty). Foto: Archiv

Atraktivní nabídka a zájem nakupovat atraktivní díla, a to i za rekordní částky. To jsou podle expertů na trh s uměním hlavní důvody toho, proč loni obrat českých aukčních síní překonal rekordní hranici jedné miliardy korun. Celkem sběratelé a investoři na aukcích utratili více než 1,2 miliardy korun. To je zhruba o 35 procent více než o rok před tím.

 „Tento nárůst je vysvětlitelný silně konkurenčním prostředním a zkvalitňující se nabídkou, v rámci níž se síně snaží přicházet s atraktivními profilovými díly jednotlivých segmentů a autorů, ale současně i pozitivní odezvou kupujících,“ okomentoval aktuální stav na aukčním trhu specializovaný web Artplus.cz.

Nejvíce pozornosti loni přitáhla historicky rekordní aukce obrazu Františka Kupky s názvem Série C I (Protihodnoty) z roku 1935. Na konci listopadu se prodal za 62 milionů korun, když jeho vyvolávací cena byla o dva miliony nižší. Původní rekord, který držel rovněž Kupka s obrazem Tvar modré, překonal o více než šest milionů. Obraz Série C I (Protihodnoty) patří k vrcholům světové abstraktní malby a do české aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery se dostal ze zahraniční sbírky.

Celý loňský rok byl ovšem výjimečný a například ke koupi deseti nejdražších obrazů by bylo zapotřebí 240 milionů korun. V první polovině roku se stal nejdražším vydražených dílem Josef Čapek, respektive jeho malba V červnu, která se prodala za 17,5 milionu korun. V první desítce se tradičně umístily rovněž obrazy Emila Filly a Jana Zrzavého.

Tím ovšem zájem o umělecká díla neochabl. V první prosincové aukci Arthouse Hejtmánek se nejdražší položkou stalo monumentální barokní plátno Judita s hlavou Holoferna od Johannese Spilberga, jehož cena se vyšplhala na více než 11,6 milionu korun. „Aukce Arthouse Hejtmánek potvrzuje aktuální mimořádný zájem českých i zahraničních sběratelů a investorů o nákup výtvarného umění, a to bez ohledu na období či médium. Prodáno bylo 82 procent z téměř devadesáti nabízených položek,“ konstatoval už citovaný odborný web Artplus.cz.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB