Rekordní aukční rok. Sběratelé a investoři utratili za umění 1,2 miliardy korun

Celkový obrat českých aukčních síní s uměním loni poprvé v historii překonal hranici jedné miliardy korun. Dosavadní rekord necelých 950 milionů korun patří roku 2013. Loni sběratelé a investoři utratili 1,2 miliardy.

František Kupka, Série C I (Protihodnoty). Foto: Archiv

Atraktivní nabídka a zájem nakupovat atraktivní díla, a to i za rekordní částky. To jsou podle expertů na trh s uměním hlavní důvody toho, proč loni obrat českých aukčních síní překonal rekordní hranici jedné miliardy korun. Celkem sběratelé a investoři na aukcích utratili více než 1,2 miliardy korun. To je zhruba o 35 procent více než o rok před tím.

 „Tento nárůst je vysvětlitelný silně konkurenčním prostředním a zkvalitňující se nabídkou, v rámci níž se síně snaží přicházet s atraktivními profilovými díly jednotlivých segmentů a autorů, ale současně i pozitivní odezvou kupujících,“ okomentoval aktuální stav na aukčním trhu specializovaný web Artplus.cz.

Nejvíce pozornosti loni přitáhla historicky rekordní aukce obrazu Františka Kupky s názvem Série C I (Protihodnoty) z roku 1935. Na konci listopadu se prodal za 62 milionů korun, když jeho vyvolávací cena byla o dva miliony nižší. Původní rekord, který držel rovněž Kupka s obrazem Tvar modré, překonal o více než šest milionů. Obraz Série C I (Protihodnoty) patří k vrcholům světové abstraktní malby a do české aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery se dostal ze zahraniční sbírky.

Celý loňský rok byl ovšem výjimečný a například ke koupi deseti nejdražších obrazů by bylo zapotřebí 240 milionů korun. V první polovině roku se stal nejdražším vydražených dílem Josef Čapek, respektive jeho malba V červnu, která se prodala za 17,5 milionu korun. V první desítce se tradičně umístily rovněž obrazy Emila Filly a Jana Zrzavého.

Tím ovšem zájem o umělecká díla neochabl. V první prosincové aukci Arthouse Hejtmánek se nejdražší položkou stalo monumentální barokní plátno Judita s hlavou Holoferna od Johannese Spilberga, jehož cena se vyšplhala na více než 11,6 milionu korun. „Aukce Arthouse Hejtmánek potvrzuje aktuální mimořádný zájem českých i zahraničních sběratelů a investorů o nákup výtvarného umění, a to bez ohledu na období či médium. Prodáno bylo 82 procent z téměř devadesáti nabízených položek,“ konstatoval už citovaný odborný web Artplus.cz.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Celosvětový boom čínských investic zmírňuje

Čínské zahraniční investice v uplynulých letech vykázaly impresivní vzmach, korunovaný vznikem Iniciativy jednoho pásma a jedné cesty. V nadcházejících letech však nelze očekávat podobně dravý růst. Zejména kvůli …

Nejvýkonnější během října byly akciové fondy

Akciové fondy si i během října udržely pozici lídra, jejich meziroční výkonnost v českých korunách dosáhla 10,89 procenta. Dech s nimi udržely pouze fondy fondů, které si během října meziročně připsaly v korunách …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru