Rekvalifikace: Šance pro nezaměstnané i cesta k nové profesi

Rekvalifikační kurzy nebo kurzy profesních kvalifikací – to jsou šance najít nové zaměstnání, změnit stávající profesi nebo si doplnit vzdělání. Kvůli nedostatku řemeslníků v Česku roste zájem o účast právě na řemeslných rekvalifikačních kurzech. Lidem, které eviduje úřad práce, je hradí stát.
Rekvalifikačních kurzů se zpravidla účastní lidé, kteří dlouhodobě nemohou sehnat zaměstnání. Foto: Depositphotos.com

Rekvalifikačních kurzů se zpravidla účastní lidé, kteří dlouhodobě nemohou sehnat zaměstnání. Kurzy jsou ale určeny i pro ty, kteří chtějí změnit profesi nebo si doplnit vzdělání. „Na pracovním trhu působí řada řemeslníků, kteří sice zvládají své řemeslo, ale nemají k tomu žádný doklad o vzdělání, z různých důvodů se nevyučili,“ říká ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.

Nedostatek řemeslníků v Česku se neustále prohlubuje. I to má vliv na rostoucí zájem o řemeslné rekvalifikační kurzy. Doklad o úspěšném vykonání zkoušky z profesní kvalifikace prokazuje, že jeho držitel je kompetentní vykonávat určité povolání. „Za určitých podmínek lze vhodně složenými zkouškami z profesních kvalifikací získat možnost vykonat i závěrečnou zkoušku v daném oboru a tím získat i výuční list,“ doplňuje Petr Dvořák z úseku Celoživotního vzdělávání.

PSALI JSME:
Chybějí řemeslníci, pořádně si za ně připlatíte

Vystudovat nějaký obor ještě neznamená, že se jím člověk bude živit. Naopak. Změna kvalifikace je v Česku poměrně častá. Dnes už je běžné, že během pracovního života neměníme jen zaměstnavatele, ale i celou profesi. Z horníka na datového analytika, z právničky na programátorku, z inženýra na restaurátora nábytku. To jsou konkrétní příklady z reálné praxe, kterých bude čím dál víc přibývat. O změnách na trhu práce referují všechny současné statistiky, na národní i globální úrovni.

Například z letošního průzkumu společnosti Manuvia vyšlo najevo, že většině lidí by nevadilo začít pracovat v úplně jiném oboru. Ochotu začít pracovat ve zcela jiné oblasti uvedlo 85 % respondentů, přičemž 40 % by takovou změnu zvládlo bez problémů, 45 % se domnívá, že by to tak snadné nebylo, ale zvládli by to. „Ochota změnit obor roste se vzděláním, jakkoliv jsou to rozdíly v jednotkách procent,“ říká generální ředitel Manuvia Peter Dosedla.

PSALI JSME:
Chci dělat něco jiného! Jak Češi mění zaměstnání

Od letošního září se na prvních 53 školách začal pilotně zkoušet nový předmět s názvem Technika, který obsahuje základy praktické výuky a nových technologií. Od roku 2022 by měl být povinný ve všech školách – aby se děti naučily základům technických dovedností a technologií. „Máme přibližně dva roky na to, aby se předmět kompletně vyzkoušel na školách, které k tomu mají nejlepší předpoklady,“ sdělil nedávno ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček.

„Každým rokem se snižuje počet absolventů odborných učilišť, učňovské obory jim nejsou dostatečně představovány jako zajímavá volba,“ uvedla pro portál FAEI.cz Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Podle ní je nově zaváděný předmět Technika je jednou z cest, jak tuto situaci změnit. Asociace podle Svobodové o takový návrat někdejšího pracovního vyučování v nové podobě dlouhodobě usilovala: „Například prostřednictvím projektu Fandíme řemeslu, do něhož se zapojilo více než 20 řemeslných cechů a dalších profesních společenstev.“

PSALI JSME:
Technicky se vzdělávajících středoškoláků má Česko nejvíce v EU. Nová čísla Eurostatu oprávněnost nářku českých firem nepotvrzují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.