Řemeslníci razantně zdražují, je jich totiž málo

Nedostatek kvalitních instalatérů, zedníků či elektrikářů se už projevilo v cenách jejich služeb. Oproti roku 2016 zaplatí Češi za řemeslné práce v průměru o 27 procent více. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského poptávkového „řemeslnického“ portálu Nejřemeslníci.cz. Dalším důvodem zdražování je to, že kvůli vyšším příjmům jsou lidé ochotni více investovat do rozsahu i kvality práce řemeslníků.
Problém s nedostatkem řemeslníků bude mít Česko i v budoucnu. Foto: Pixabay

V současné době mají lidé největší zájem o služby zedníků, elektrikářů, truhlářů a instalatérů. „Vůbec největší nárůst poptávek jsme v posledních dvou letech zaznamenali u zednických prací, a to o více než padesát procent,“ řekl Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu Nejřemeslníci.cz. Výrazně vzrostl rovněž zájem o malíře nebo instalatéry.

Za poslední roky se výrazně zvedla rovněž cena řemeslných zakázek, a to v průměru o 27 procent. „Nárůst ceny je způsoben především zdražováním řemeslné práce, což je reakce na dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou i nedostatek pracovní síly na trhu,“ vysvětlil Ekrt. Druhý důvod pak vidí v tom, že lidé jsou dnes díky celkové hospodářské prosperitě a růstu příjmů ochotni do zakázek více investovat, plánovat je ve větším rozsahu, nešetřit na použitém materiálu ani práci řemeslníků.

Čeká se i rok

Kvůli nedostatku řemeslníků je těžké nejen vůbec nějakého sehnat, ale zákazník pak ještě musí počkat, než dodělá zakázky, které nabral dřív. Na kvalitní klempíře, tesaře nebo pokrývače lidé čekají i rok. „Vedle nedostatku řemeslníků se Česko potýká s dalším problémem – s velkým množstvím laiků, kteří využili díry na trhu a provádějí neodborné práce,“ upozornil Ivan Dvořák, cechmistr Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky.

Dodal, že neodborné firmy mají čekací lhůty výrazně kratší – už to by mělo být pro zákazníka varovným signálem. Zárukou správného výběru je oslovení řemeslných cechů. „Cech své členy pečlivě kontroluje a zákazníkům garantuje jak vysokou kvalitu provedené práce, tak adekvátní cenu. Navíc pokud člen cechu odvede nekvalitní práci, může se zákazník obrátit přímo na cech a ten zjedná nápravu, případná reklamace je tedy o hodně snazší,“ vysvětlil Dvořák.

To, že zákazníky mnohdy nejsou s výsledky práce spokojení, dokládají rovněž zkušenosti z portálu  Nejřemeslníci.cz. Lidem vadí také to, že výsledná cena zakázky je mnohdy vyšší, než původně očekávali. Domácnostem vadí rovněž nedodržování smluvených termínů. „Čím dál tím víc lidí si proto začíná řemeslníky dopředu důkladně prověřovat na internetu. Nejvíc je přitom zajímají zkušenosti a hodnocení jiných zákazníků,“ řekl Martin Ekrt z tohoto portálu.

Plat přes 50 tisíc

Současná situace na trhu přitom vyučeným řemeslníkům nahrává – práce je dost a platy jsou nadprůměrné. „Dlouhodobě nejmenší zájem mají mladí o obory, po kterých je na trhu práce paradoxně největší hlad,“ konstatoval Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov. Jde například o obor tesař, pokrývač nebo klempíř.

„Absolventi těchto oborů se tak nemusejí bát, že by nesehnali práci, naopak. Navíc výdělky jsou v těchto profesích nadstandardní – výjimkou není nástupní plat 30 tisíc korun, zkušenější řemeslník si průměrně vydělá kolem 50 tisíc korun měsíčně. Firmy navíc lákají řemeslníky na různé benefity v podobě dovolené navíc, úpravy pracovní doby podle potřeb zaměstnance nebo proplácení cestovních nákladů,“ uvedl Janeček.

Obává se, že problém s nedostatkem řemeslníků bude mít Česko i v budoucnu. Navíc reálně hrozí riziko, že i když se zájem o řemesla začíná pomalu zvedat, nebude mít mladé za chvíli kdo učit.Už nyní začíná být totiž velký problém sehnat na některé obory nové pedagogy,“ dodal Miloslav Janeček.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 29
Sdílet článek