Řemeslníci razantně zdražují, je jich totiž málo

Nedostatek kvalitních instalatérů, zedníků či elektrikářů se už projevilo v cenách jejich služeb. Oproti roku 2016 zaplatí Češi za řemeslné práce v průměru o 27 procent více. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského poptávkového „řemeslnického“ portálu Nejřemeslníci.cz. Dalším důvodem zdražování je to, že kvůli vyšším příjmům jsou lidé ochotni více investovat do rozsahu i kvality práce řemeslníků.
Problém s nedostatkem řemeslníků bude mít Česko i v budoucnu. Foto: Pixabay

V současné době mají lidé největší zájem o služby zedníků, elektrikářů, truhlářů a instalatérů. „Vůbec největší nárůst poptávek jsme v posledních dvou letech zaznamenali u zednických prací, a to o více než padesát procent,“ řekl Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu Nejřemeslníci.cz. Výrazně vzrostl rovněž zájem o malíře nebo instalatéry.

Za poslední roky se výrazně zvedla rovněž cena řemeslných zakázek, a to v průměru o 27 procent. „Nárůst ceny je způsoben především zdražováním řemeslné práce, což je reakce na dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou i nedostatek pracovní síly na trhu,“ vysvětlil Ekrt. Druhý důvod pak vidí v tom, že lidé jsou dnes díky celkové hospodářské prosperitě a růstu příjmů ochotni do zakázek více investovat, plánovat je ve větším rozsahu, nešetřit na použitém materiálu ani práci řemeslníků.

PSALI JSME:
Dobrého zedníka skoro neseženete, je to nejvíce nedostatková profese

Čeká se i rok

Kvůli nedostatku řemeslníků je těžké nejen vůbec nějakého sehnat, ale zákazník pak ještě musí počkat, než dodělá zakázky, které nabral dřív. Na kvalitní klempíře, tesaře nebo pokrývače lidé čekají i rok. „Vedle nedostatku řemeslníků se Česko potýká s dalším problémem – s velkým množstvím laiků, kteří využili díry na trhu a provádějí neodborné práce,“ upozornil Ivan Dvořák, cechmistr Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky.

Dodal, že neodborné firmy mají čekací lhůty výrazně kratší – už to by mělo být pro zákazníka varovným signálem. Zárukou správného výběru je oslovení řemeslných cechů. „Cech své členy pečlivě kontroluje a zákazníkům garantuje jak vysokou kvalitu provedené práce, tak adekvátní cenu. Navíc pokud člen cechu odvede nekvalitní práci, může se zákazník obrátit přímo na cech a ten zjedná nápravu, případná reklamace je tedy o hodně snazší,“ vysvětlil Dvořák.

To, že zákazníky mnohdy nejsou s výsledky práce spokojení, dokládají rovněž zkušenosti z portálu  Nejřemeslníci.cz. Lidem vadí také to, že výsledná cena zakázky je mnohdy vyšší, než původně očekávali. Domácnostem vadí rovněž nedodržování smluvených termínů. „Čím dál tím víc lidí si proto začíná řemeslníky dopředu důkladně prověřovat na internetu. Nejvíc je přitom zajímají zkušenosti a hodnocení jiných zákazníků,“ řekl Martin Ekrt z tohoto portálu.

PSALI JSME:
Strojaři na vzestupu, zednické a truhlářské profese se propadají

Plat přes 50 tisíc

Současná situace na trhu přitom vyučeným řemeslníkům nahrává – práce je dost a platy jsou nadprůměrné. „Dlouhodobě nejmenší zájem mají mladí o obory, po kterých je na trhu práce paradoxně největší hlad,“ konstatoval Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov. Jde například o obor tesař, pokrývač nebo klempíř.

„Absolventi těchto oborů se tak nemusejí bát, že by nesehnali práci, naopak. Navíc výdělky jsou v těchto profesích nadstandardní – výjimkou není nástupní plat 30 tisíc korun, zkušenější řemeslník si průměrně vydělá kolem 50 tisíc korun měsíčně. Firmy navíc lákají řemeslníky na různé benefity v podobě dovolené navíc, úpravy pracovní doby podle potřeb zaměstnance nebo proplácení cestovních nákladů,“ uvedl Janeček.

Obává se, že problém s nedostatkem řemeslníků bude mít Česko i v budoucnu. Navíc reálně hrozí riziko, že i když se zájem o řemesla začíná pomalu zvedat, nebude mít mladé za chvíli kdo učit.Už nyní začíná být totiž velký problém sehnat na některé obory nové pedagogy,“ dodal Miloslav Janeček.

Zavřít reklamu ×
 1. Mladým se prostě dělat rukama nechce. A já se jim ani nedivím. Když se někde řekne práce rukama, tak se všichni smějí, zato zloději a podovdníci jsou oslavováni jako hrdinové, co „vyzráli“ na ostatní.

 2. To souhlasím, nicméně lidi se snaží sehnat vše levně ba dokonce zadarmo tak se pak není čemu divit že je pak to dražší. Horší je fenomén že firma (většinou je to jeden človek) si nasmlouvá řemeslníky a pak nezaplatí protože už zákazníkovi dál nižší cenu aby zakázku získal. Potom se ani nedivím těm mladým.

 3. U bude ještě hůř,učiliště se zrušili každý chce dřepět v kanclu…kluci levý neumějí makat rukama,holky namalovaný nehtíčky..rty……. dělat na soustruhu,zámečnickou…aj. stroj,práci …. vykonávat nebudou.Je to politika hlavně též všech korytářů po roce 1989.

 4. 50.000.kč? podnikam 20-let mam firmu na sádrokartony,a 50.tisíc jsem nikdy za měsíc nevydělal. Ikdyby tyto peníze vydělal,ten kdo nepodnikal ve stavebníctvi,neví co to obnáši.Takové výdělku jsou možná v Praze ,ale na severu moravy.,to by se divil.Pokud ja, jako šef firmy měl vydělat 50.000.kč měsíčně,nesměl by obnovovat nařádi,servisovat auto,nebo neplatit leasing auta(dodávky),do stavebnictvi se cpe kdejaký lempl,kterého nechtěji ve fabrice a přijde za mnou a nic neumí a chce 30..000.kč za měsíc,protože ma x exekuci a chce výplatu každý den..Za prvé neví na co je kladívko,a když mu dám do ruky metr,tak se musí podívat na net jak se používá.Ja podstatně nepodlézám zakázky,za dobu svého podnikání,mam svou cenu a praci mám nasmlouvanou už k dnešnímu dni na 8.měsícu dopředu,horší je spíše to,že lidé chtějí více práce,a ty nechtěji platit.Nebo,že jim někdo špatně něco zhotovil,obráti se na mne ať jim to opravím,to ani náhodou. Další zkušenost je ta,že my jako sádrokartonáři jsme při realizaci stavebních prací jedná s posledních položek v rozpočtu s velkou částkou, a majitelka by chtěla ještě americkou ledničku,pračku za 30.000.kč a buhvi co do kuchyně,a koupelny a ja mám dělat za 50.kč/hodina?Zakázky podlezaji na moravě poláci,nebo ti co to neumí,daji levnou cenu,a každopádně vše sfušuji,a my staří bardi abychom to opravovali.Z mladých to nechce nikdo dělat,protože práce ve stavebnictví je specificka v tom,že málokdy se pracuje jen 8.hodin,tak jak ve fabrice,kdy jsi oddělá 8.hodin a za hodinu je na pivě.Nemá ty benefity co dává fabrika,to prostě stavební firma,nebo řemeslník co si chce najmout kolegy na spolupráci, nemúže takové benefity nabídnout.

  • Obkladač pod 50/měs jsem už cca 8 let nebyl…
   A za hranicemi 80-100tis dle turnusů… poslední 3 roky…

  • S tou situací že rychlokvaška zkazí materiál a nevzhledně položí střechu nebo v koupelně obkladačky se lidé potýkají velmi často. To že svou práci neumí opravit a pošlou Vás za jiným řemeslníkem je také fakt. Ale je na Vás, že když vydíte neumětela, tak to sním skončete hned i za cenu ještě malé škody a čekáním na skutečného řemeslníka. A důležitý je doklad o provedené práci, je tam záruční doba. Bez papíru jste bez opravy i náhrady škody. Ten kdo umí se nebojí vystavit doklad o své práci. Částečně je to i reklama na svoji práci. A tomu patlaloj to musíte patřičně vysvětlit. Ať se neplete do řemesla kterému nerozumí.

 5. Jj., když vidím různé jako by „řemeslníky“tak to je mazec, sám jsem tesař a nestačím se divit když mně někteří šetřil kovové zavolají na opravy po těchto rádoby odbornících

 6. Je ale potřeba si uvědomit druhou stranu mince. Řemeslník dělá neustále cenové nabídky, lidi chtějí ušetřit a tak stráví víc času nad rozpočty než dostane zakázku. 50 000 Kč? to možná ale třeba jen v „sezóně“ a co dál? Takže výsledek je možná úplně jinde. Dále se mluví jen o řemeslech co se týkají bydlení – instalatéra, topenáře, zedníka potřebujete, co ale zámečník, nástrojař a další řemesla (a není jich málo..)

 7. ANO bude hůř.
  Voliči, užívejte si likvidaci řemeslníků 🙂
  Každý hrdina potřebuje proti někomu bojovat,
  Hrabiš Vám ho nabídl a bije je hlava nehlava.
  Teď ale zjistil, že to jsou i voliči a je jich hodně.
  Jeda.

 8. No vidíte…a já mám zkušenosti za posledních 20 let co mám ve správě pár domů šílené…dobrý řemeslník rovnou řekne práce pouze bez dokladu…což mne štve neskutečně…pak mám pár co jsem musela vyhodit pro naprosto odfláknutou práci…dále mnoho prací se muselo předělávat, neb byly nekvalitní !!! Závěr..napříč řemesly raději tedy bez dokladu ale kvalitně (mně ta situace přijde absurdní..hlavně se se stále ohání tím, že oni si musí práci sehnat, hradit si vše atd.) . A to podotýkám nejedu podle nejlevnější nabídky…předem upozorňuji, že kvalita rozhoduje…a dál…3x za posledních 6 let se mi stalo, že po uhrazení zálohy se slehla zem.. a musela jsem předat policii…a to využívám všechno možné pro reference !!! Za mne stav řemeslnictva velmi velmi tragický !! Omlouvám se těm deseti na Moravě od každého řemesla, kteří takoví nejsou.

 9. 30tis.nástupní plat? A kde? Zavírám firmu a jdu tam. Ihned. Naprostý nesmysl, zkuste pane tedaktore nejprve oslovit pár poctivých živnostníků a pak takový nesmysl nemůžete napsat.

  • Sytý hladovému nevěří ! Staré, pravdivé přísloví. Není samo, co vypovídá o dnešní době. Cenová tvorba řemeslné práce není o výdělku, je to jen marná snaha o dohánění cen darmojedů.

 10. No jo, přes čtvrt století se tady omílá jako u magorů, že je třeba mít vzdělání, že makat rukama je fuj fuj… A ono ouha.

  Vyrůstá nám už druhá genereace, která neví, za kterou stranu se drží sroubovák a která je tak „chtáněna“ před nástrahami světa, že se před ní schvovávají i fotky ze zabijaček. Ve školách i sebeblbějším debílkům, kteří sotva mají na dodělání základky, omílají maturitu jako mantru. A jejich pomatení rodiče hnáni chimérou, jak z debílka budou mít „intelektuála“ je v tom ještě podporují… A jak se rok od roku snižuje laťka, nemají dítka ani teoretické znalosti, natožpak uplatnění. A najednou se někdo diví, že nejsou řemeslníci? Pročpak jste dítkám hrozili učňákem jako něčím fuj, fuj, fuj, kam půjdou, když jim nepůjde střední? Pročpak rodiče hnali dítka na obory bez uplatnění, jen aby měla ratolest maturitu a vidinu, že se zašije někam na úřad či do neziskovky? Nebo ještě lépe že půjde „studovat“ nějakou muzikologii, genderová studia či jinou novodobou verzi marxismu-leninismu?

  Pak se divme, že firmy nemají lidi, že sehnat instalatéra, automechanika, kohokoliv znamená postavit se do pořadníku, počítat s pálkou a ještě řešit nedodržení termínu.

 11. jsem řemeslník a na stavbách jsem už od 16 let,je mi 52 a je mi ze všeho smutno,dělám komplet střechy,tesař,pokrývač,klempíř,tak si snad můžu k tomu co říci,už od revoluce,kvůli ušetření se najímali lidé z východu,kteří nic neuměli,postupně během let,řemeslo degradovalo na pozici uklízeček,řemoslo se stalo sprostým slovem,pak velké firmy jako Skanska,Metrostav a jiné přestali platit i přes smlouvy objednané práce,do toho tříměsíční fakturace,pětileté zádržný,kdy se začalo s likvidací poctivých řemeslníků,není se pak čemu divit,že mladí tohle nechtějí,žili v tom jako dětí otců,kteří se tomu věnovali,vidí se rozdíl,že advokát si bere 2500,-za hodinu a není schopen dát 200,-?bohužel mám tolik zkušeností…..když jsem dělal v Německu,po revoluci,dostali jsme se jen po schválení našich výučných listů a dost dlouho tam elévy nepustili……velice jednoduchý návod,aby se sem nedostalo to,co tady je…….je toho tolik,každéme kdo něco umí,přeju jen to nejlepší…….vzpamatujte se a nevymlouvejte to na děti….

 12. Jo lidé jsou už líní si hledat řemesnika sami, zadaj si poptávku na různé internetové stránky, chtěji to co nejlevněj ale už něvědi co stojí řemeslnika přístup k jeho spojení. Přes tyto sránky nic nedělám už jenom nechci živit ty neděláky co dohazujou práci a chtěji tučnou provizi.

 13. kde jste sebrali tento blábol?Kdyby to tak bylo tak nemusím makat v zahraničí,abych uživil slušně rodinu.A to tam člověk maká za polovinu co němec…v Čechách vše sežerou předražené firmy,které si najmou živnostníky a ve finále jim nezaplatí.A zákon stojí na straně podvodníků.To v Německu si nikdo nedovolí zaplatit,protože by jim okamžitě zastavili činnost.

  • Vážený pane, máte pravdu, že z hlediska našich lidiček jsou služby drahé. A to hlavně proto, že tam kam jezdíte makat, si určitě nevydělávají cca do 15000 čistého.

 14. Pomalu a jistě kráčíme zpět k „fušerum“. Ani odborníci nejsou zárukou dobře odvedené práce. Co víme, že se při placení za akci pěkně prohnem.

 15. i tesaři dneska už nedělaj řemeslo, není vidět pomalu už ani čep-dlab, komínové výměny atd

 16. Pokrývači dneska nedělaj rovné střechy, nalatujou střechu nevypodložej latě ,detaili střechy nikomu nic neřikaj, jen naflákat to tam a schrábnout penize, když mi lidi volaj abych po někom něco šel opravit, tak automaticky na místě říkam at si zavolaj tomu kdo to dělal, klempíři, taky už to neni pomalu řemeslo co bylo, zdražovat se musí, když stát každý rok navyšuje socialku a zdravotku, pak už je to jeno vídělkách za rok. Material nevyjímaje, tašky od března 2019 půjdou zhruba o 7 procent nahoru, klempířský material půjde zhruba o 5 procent nahoru.

 17. A proč by „mladí“ měli jít raděj dělat rukama řemeslo, či v podstatě jakkoukoliv manuání práci? S vyhlídkou na strhané tělo a ruce v cca padesáti-šedesáti letech, navíc s vyhlídkou odchodu do důchodu v nedohlednu? Tohle je jen jeden aspekt tohoto státu, týkající se řemesel a práce. Co třeba mzda, výdělek a další věci? Jako truhlář jsem kdysi rezignoval na živnosťák (k velkému zklamání mých známých), abych vzal vysoký úvěr na dílnu u nějaké banky a pak jej splácel a dělal v podstatě jen na banku od nevidím do nevidím? To jsem raděj šel dělat do fabriky na osmihodinovky, a mám svatej pokoj od každoročních změn v daňovém systému, různých vyhlášek apod. … . A co se týče mzdy? Ve fabrice mám o víc, jak jednou tolik větší plat, než u různých soukromníků a firem. A dnes už i s ohledem na věk a zdraví, tak i menší dřinu. Když dělám řemeslo, tak už jen pouze pro sebe, rodinu a velmi dobré přátele.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru