
Změna trendu ve vývoji cen pohonných hmot je dána vývojem na trhu s ropou. Zatímco před týdnem cena ropy Brent atakovala hranici 70 dolarů za barel, dnes se pohybuje na úrovni 61 dolarů za barel. Za výrazný propad ceny mohou obavy investorů ohledně obchodních válek.
Prezident Donald Trump eskaloval napětí, když přitvrdil rétoriku ohledně obchodního deficitu Spojených států s Japonskem a rovněž se nechal slyšet, že hodlá vytvářet nové bariéry obchodu s Mexikem. Tento vývoj vyvolal velké napětí na burze, které se projevilo výrazným pádem ceny ropy. V případě, že obchodní války budou dál eskalovat a rozšiřovat se do dalších regionů, hrozí výrazné omezení světového obchodu, a tedy i poptávky po ropě, což má silný cenotvorný efekt na trzích.
Kromě ceny ropy může řidičům k nižším cenám na čerpacích stanicích v České republice pomoci i kurz koruny vůči dolaru. Za poslední týden kurz koruny výrazně posílil. Nyní se jeden dolar obchoduje za 22,77 koruny. Česká měna je tak vůči dolaru nejsilnější od 17. dubna 2019, což pomáhá snižovat cenu dovozu ropy a ropných produktů do České republiky.
Na trzích s ropou se o květnu letošního roku hovoří jako o měsíci velkých propadů, kdy došlo k nejhlubším poklesům ceny ropy od loňského listopadu. Společnost Goldman Sachs předpokládá, že se cena ropy Brent ustálí mezi 65 a 66 dolary za barel, což v sobě bude zahrnovat napětí způsobené obchodními válkami i sankce Spojených států na Írán a Venezuelu. K růstu ceny ropy by přitom mohly vést kroky kartelu OPEC.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)