
Pojmenujme je třeba Novákovi. Oběma manželům je přes třicet a mají dvě malé děti – desetiletého Honzu a o tři roky mladší Terezku. Je příjemné slunečné odpoledne, jarní paprsky už příjemně hřejí. A tak se rodina rozhodne vyrazit na velikonoční trh.
Vzhledem k tomu, že bydlí na pražských Vinohradech, vydají se pěšky na Náměstí Míru. Je to logická volba nejen proto, že to tam mají docela kousek. Rodina sem chodí pravidelně i na jiné akce, třeba na Vánoční trhy, které tady začínají jako jedny z prvních v celé republice.
Právě z Vánočních trhů si Novákovi moc dobře pamatují, že by rozhodně neměli zapomenout vzít si výrazně více peněz, než když jdou na běžnou procházku a zastaví se na kávu nebo zákusek v cukrárně. Oproti adventnímu období je ale na náměstí výrazně méně stánků.

Jakmile Novákovi dorazí na trh, první, kam tatínek Pavel zamíří, je stánek nabízející zelené pivo. To si prostě nemůže nechat ujít. Nechá si natočit půllitr a zaplatí za něj 50 korun. Oproti Václavskému náměstí ho vyjde o polovinu levněji – ve stánku v dolní části Václaváku nabízejí 0,4 litru za 95 korun.
Zatímco si otec dopřává první doušky, děti už pokukují, co by si daly dobrého. Terezka se za chvilku zakousne do trdelníku za 100 korun, Honzík by rád langoš. U jednoho stánku ho mají na výběr s různými příchutěmi od 130 do 180 korun. Maminka Jana synovi řekla, že musí šetřit, takže Honzík dostane smaženou pochoutku v základní verzi za 130 korun.
Také Janu honí mlsná. Všimla si, že naproti langošům prodávají sladké smažené koblížky – pět kousků za 90 korun. Pro ty má maminka slabost, za chvilku už si na nich pochutnává. Otec Pavel mezitím dopije pivo, vrací kelímek do stánku a zpátky dostane 50 korun coby zálohu, která se tu vybírá na všechny kelímky.

Také by si dal něco k snědku. Chvilku se rozhoduje mezi klasickou paprikovou klobásou za 70 korun a bavorskými klobásami (s opraženým toustem) za pětadevadesát. Jeho váhání netrvá dlouho. Řekne si, že když jsou ty Velikonoce, dopřeje si – a stoupne si ke stánku s bavorskou klobásou.
Malá Terezka tahá maminku k jinému stánku, kde prodávají teplé nápoje. Ráda by si totiž dala horké kakao za 89 korun, její starší bratr si objednává horkou čokoládu za 75 korun. Maminka ale také nezůstává na suchu a nechá si nalít skleničku Aperolu za 110 korun.
Tatínek už dojedl a mastnou klobásu spláchne panákem za 60 korun, pak si dá další zelené pivo – tentokrát ale už jenom malé, aby to s alkoholem nepřehnal. Za třetinku zaplatí 35 korun.

Maminku pak napadne, že by si ještě všichni mohli dát palačinku (za 130 korun). Děti jsou nadšené, tatínek nikoli, protože přeslazené pochutiny moc nemusí. Zato chce ochutnat lokše, postačí mu základní varianta za 50 korun. Maminka si pak dá ještě latté za 80 korun.
Děti pak žadoní, že by chtěli pomlázku. Rodiče ale koupí jenom jednu, Honzík vybere velkou za 95 korun. Ale pak se ještě rodiče nechají přemluvit na barevnou řehtačku za 50 korun. Maminka si pak vybere tři kraslice po 40 korunách jako velikonoční dekoraci do bytu.
Návštěva trhu končí a rodina Novákových vyráží k domovu. Tatínek pak prohlédne peněženku, aby si ujasnil, kolik je tento výlet stál. Když všechno spočítal, dostal se k sumě 1 359 korun plus dýško, takže konečný účet přesahuje 1,4 tisíce korun.