Rodiny mění plány na letní dovolenou v Česku. Nemají peníze

Průzkum
Letní dovolenou v českých luzích a hájích letos plánuje o sedm procent méně domácností než loni. Jedním z důvodů je nedostatek peněz. Ukázala to průzkum Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Mezi oblíbená turistická místa patří také jihočeský Tábor. Ilustrační foto: FAEI.cz/Petr Starý

Podle průzkumu, kterého se zúčastnila tisícovka dotazovaných z celé republiky, si plánuje letní dovolenou v Česku 61 procent rodin. Chtějí zejména odpočívat a lehce sportovat. Letní dovolenou ale Češi plánují v průměru o 1,5 dne kratší než v uplynulém roce.

A o sedm procent méně lidí s dovolenou v českých krajích neplánuje vůbec. Nejčastěji proto, že ve stejnou dobu jezdí na dovolenou do zahraničí (32 %), ale také kvůli nedostatku peněz (29 %).

Pokud už na tuzemskou dovolenou vyrazí, počítají s tím, že utratí více. „Nejvyšší částku si zpravidla vyžádá ubytování. Kolik stojí, se mimo jiné odvíjí od zájmu o jednotlivé kraje v Česku, tedy od obsazenosti ubytovacích zařízení,“ poznamenal ředitel CzechTourism Jan Herget.

PSALI JSME:
Do Chorvatska letos zamíří rekordní počet Čechů

Tisícikorunový příplatek

Češi přitom podle výzkumu plánují za letošní letní dovolenou utratit v průměru 8 363 korun na osobu. Nejvíc peněz jde na ubytování (3 957 Kč), následuje stravování (1 414 Kč) a pak kultura, sport a památky (1 013 Kč). Struktura výdajů se dlouhodobě příliš nemění, oproti loňské letní sezóně se však celková plánovaná útrata zvýšila o 1 150 korun na osobu.

Nejčastěji chtějí Češi o letní dovolené vyrazit do Jihočeského (26 %), Jihomoravského (18 %) a Libereckého kraje (13 %). Více než třetina domácích turistů kombinuje regiony, tedy chce jich v létě navštívit víc. Nejčastěji Jihočeský spolu s Jihomoravským krajem.

„Při plánování dovolené Češi nejvíc dají na doporučení známých, přátel, kolegů a map s vyznačením turisticky zajímavých míst. Často využívají také sociální sítě a tematické-cestovatelské weby,“ řekl vedoucí Institutu turismu CzechTourismu Petr Janeček.

Podle něho se u Čechů stále více projevuje příklon k ekologickému životnímu stylu. „Z našeho šetření je zřejmé, že i Češi začínají víc vyhledávat udržitelnost,“ konstatoval Janeček. Například více než 40 procent dotázaných chce proto zohlednit ubytování šetrné k přírodě, třetina lidí zase hodlá využít ekologický způsob dopravy.

PSALI JSME:
Nejlepší výsledek v historii. Cestovní ruch v Česku letos definitivně vychází z covidového stínu

Více horských úrazů

V souvislosti s domácí turistikou očekává Horská služba ČR v letní sezóně opět vysoký počet úrazů, kterých rok od roku přibývá – loni měli záchranáři v letních měsících bezmála tři tisíce zásahů. Hlavním důvodem je velký rozmach horské cyklistiky.

„Velký nárůst úrazů vidíme u elektrocyklistů, s ohledem na to, že to je možná starší generace, která je využívá. Zvýšil se počet cyklistů, starší lidé se vrátili do hor, kolo jim to umožní a snáze se dostanou do horních partií,“ uvedl náčelník Horské služby René Mašín. Loni záchranáři zasahovali u více než tisícovky úrazů cyklistů, přičemž u elektrokol jich bylo o třetinu více než o rok dříve.

Podle Mašína lidé tráví víkendy a dovolené na horách stále častěji, přičemž v areálech se nabízejí různé adrenalinové atrakce, což se následně podepisuje na větším počtu úrazů. Někdy se ale nehoda nevyhne ani pozorným turistům.

PSALI JSME:
O životě či smrti rozhoduje každá minuta, říká ústřední náčelník Horské služby

Zavřít reklamu ×
  1. Češi mají peněz stále dost. Je to vidět na přeplněných silnicích,plné super hyper markety,vykoupené zahraniční dovolené….Už se vůbec nedivím vládě v jejich rozhodnutí zvyšovat daně. Udělal bych to samé a ještě bych přitvrdil!Já ačkoliv mám peněz víc než dost tak do práce jezdím na e-kole,potraviny kupuji jen to nejnutnější,v cizině na dovolené jsem byl naposledy před rokem 2000. Do důchodu půjdu s několika miliony na kontě. A o to jde. Užívat si chci v důchodě,když chodím do práce tak ani nemám chuť někde letět na dovolenou a potom šup do práce. V důchodu bude na výlety času dost. A když bude hodně peněz tak tím lépe!

    • Zbytecne se rozhorlujete. Stacilo by, kdyby vlada obnovila superhrubou mzdu, pro jejiiz zrušeni tehdy hlasovala i ODS 😉 Vztah k dovolene je každého vec, vypadnout do zahranici neni jen o valeni se u vody, ale treba poznavani nebo rychlem relaxu zmenou prostredi Ja po roce 1990 cela leta nemela dovolenou zadnou (prace, studium pri praci a 30 let doma invalidni matka zavisla na mem prijmu) a pak jsem to resila kratkymi cestami na koncerty / festy po Evrope (zaroven jsem pro ne na akre fotila). Ted v duchodu jeste dodelavam v praci nejake veci, ale jinak se chystam vypadnout ven s tim, ze cast prace, ktera me bavi, je na dalku. Mozna na trvalo. Ale je pravda,ze zakladem je se aspon nejak zajistit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?