Ropa Brent v centru pozornosti kvůli uzavírání krátkých pozic nad sto dolarů

Analýza
Po dosažení šestiměsíčního minima se ropa Brent vrátila nad 100 dolarů za barel. WTI se nejdřív nakrátko propadla téměř k 85, ale pak se znovu vrátila výš a teď se obchoduje kolem 95 dolarů za barel.
Spouštěčem, který poslal ropu výš, byl komentář saúdského ministra energetiky, který naznačil možnost omezení produkce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Základní ekonomické ukazatele jsou i nadále velmi příznivé, ale trh už si patrně uvědomil, že energetika nebude tím nejlepším zajištěním proti zpomalení ekonomiky. Roste riziko odezvy spekulantů, kteří v poslední době snížili své sázky na býčí trh s ropou až na úroveň odpovídající minimu z dubna 2020.

Po dosažení šestiměsíčního minima se ropa Brent vrátila nad 100 dolarů za barel, zatímco WTI se nejdřív nakrátko propadla téměř k 85, ale pak se znovu vrátila výš a teď se obchoduje kolem 95 dolarů za barel.

V našem předchozím článku jsme zmínili skutečnost, že sestupný trend ropy, který trvá už od června, začíná vykazovat známky únavy. Technický výhled totiž začíná nahrávat vyšším cenám a příznivý je i nový vývoj tržních fundamentů.

Ropa Brent nejprve našla podporu pod 94 dolarů za barel, což představuje korekci vývoje cen od prosince do března o 61,8 procenta Fibonacciho retracementu, a dnes už se znovu obchoduje nad svým 200denním jednoduchým klouzavým průměrem. Další klíčovou překážkou na cestě vzhůru bude oblast pod 102,50 dolarů za barel.

Kvůli nižšímu očekávanému růstu a opětovnému posílení dolaru sice makroekonomické vyhlídky zůstávají problematické, ale nedávný vývoj na ropném trhu, tzv. mikrovývoj, zvýšil riziko odrazu zpět. Energetická krize v Evropě přitom dál sílí.

Ceny plynu a ropy se vyšplhaly do výšin, které v přepočtu na barel ropného ekvivalentu odpovídají 470 dolarům za barel v případě plynu a 1 050 dolarům za barel v případě ropy. Zatím poslední prudký vzestup byl způsoben nízkým stavem vody na Rýnu a třídenním uzavřením plynovodu Nord Stream 1, k němuž se chystá Gazprom kvůli údržbě od 31. srpna.

Pokud se Gazprom (tedy Putin, pozn. aut.) rozhodne nechat z geopolitických důvodů kohoutky po skončení údržby zavřené, je tady riziko dalšího rychlého krátkodobého růstu, který dál zvýší už teď značný rozdíl v cenách mezi plynem a ropou.

To by dál podpořilo současné navýšení poptávky po palivových produktech, zejména naftě, na úkor plynu. Tento odklon od plynu k jiným palivům uvádí IEA ve své srpnové zprávě jako důvod zvýšení očekávaného celkového růstu poptávky po ropě na rok 2022 o 380 tisíc barelů za den na 2,1 milionů barelů denně.

Od vydání této zprávy se motivace k přechodu na jiný zdroj energie ještě zvýšila a výsledkem jsou prudce rostoucí rafinérské marže u nafty po celém světě. Nejvyšší jsou v Evropě, kde se už crack spread mezi ropou Brent a topným olejem (naftou) tento měsíc zvýšil o 55 procent.

Spouštěčem, který poslal ropu výš, byl komentář saúdského ministra energetiky, který naznačil možnost omezení produkce kvůli výraznému nesouladu mezi padajícími trhy s futures a fyzickým trhem, který zatím nevykazuje známky oslabení. Tato poznámka spustila lavinu, kterou ještě přiživila zpráva API, a výsledkem byl opětovný návrat nad 100 dolarů za barel.

Oživení ropných trhů může v tuto chvíli přimět investiční fondy k přehodnocení jejich expozice v ropě Brent a WTI, a tak nás možná čeká nucené uzavírání krátkých pozic.

K 16. srpnu zvýšili tito spekulanti během tří týdnů své hrubé krátké pozice v ropě Brent a WTI o 43 tisíc lotů na 125 tisíc a objem hrubých dlouhých pozic klesl o 61 tisíc lotů na 403 tisíc, takže se čisté dlouhé pozice propadly na 278 tisíc lotů, což je nejméně od dubna 2020.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Rusové znovu zcela zastaví dodávky plynu Německu

Zavřít reklamu ×
  1. Problém je cena plynu a elektřiny. Pohonné hmoty jsou téměř za cenu jaká byla před válkou. Benzín N95 byl před válkou 36,5 kč a nyní je 37,9 kč….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.