Ropa: Co nás čeká po Čínou vyvolaném skoku cen?

Analýza
Po zatím posledním a podle všeho úspěšném pokusu Číny o zrušení koronavirových lockdownů ve velkých městech se ropa obchoduje poblíž tříměsíčního maxima, tedy kolem 120 dolarů za barel. V rámci krátkodobého výhledu však lze očekávat ještě vyšší ceny.
Ropa se obchoduje poblíž tříměsíčního maxima, front-month kontrakty na WTI i Brent se pohybují kolem 120 dolarů za barel a trhy čekají, co s cenami udělá další dění. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nabídku omezují sankce, neschopnost kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu, pozn. red.) zvýšit produkci i skutečnost, že se ropní giganti do nových projektů příliš nehrnou. Trh se však nakonec ustálí, protože vyšší ceny tlačí poptávku níž a zároveň olej do ohně přilévá recese, která se rozmáhá po celém světě a možná i ve Spojených státech.

Ropa se obchoduje poblíž tříměsíčního maxima, front-month kontrakty na WTI i Brent se pohybují kolem 120 dolarů za barel a trhy čekají, co s cenami udělá další dění. Za nejnovějším vzestupem cen stojí zatím poslední a podle všeho úspěšný pokus Číny znovu otevřít velká města po poslední vlně koronavirových lockdownů.

Poptávka ze strany největšího světového dovozce se tak patrně zvýší právě v době, kdy se globální dodavatelské řetězce potýkají s problémy způsobenými válkou na Ukrajině. Kromě problematické situace na straně nabídky se ovšem v poslední době věnuje zvýšená pozornost i straně poptávky. Vyhlídky na globální růst zůstávají i nadále nejisté.

Podle populárního HDP trackeru (klíčový indikátor ekonomické aktivity, pozn. red.) amerického Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) existuje v druhé polovině roku zvýšené riziko nulového růstu, což může po záporném růstu v 1. čtvrtletí znamenat technickou recesi. Světová banka navíc v úterý dramaticky snížila očekávání globálního růstu a varovala před podobnou stagflací, jaká udeřila v 70. letech.

Vzhledem k tomu, že nabídku omezují sankce proti Rusku (EIA předpovídá, že v roce 2023 může být produkce až o 18 % nižší, pozn. aut.), neochota ropných gigantů investovat a neschopnost zemí OPEC+ navýšit produkci v odsouhlaseném objemu, se trh ustálí, teprve až dojde k poklesu globální poptávky. Příčinou může být destrukce poptávky způsobená dalším růstem cen.

Cena ropy v dolarech je dosud 20 procent pod historickým maximem z roku 2008, zatímco v zemích, které jsou zodpovědné za více než třetinu světové poptávky po ropě, už její cena podle článku na Bloomberg Opinion dosáhla v lokálních měnách rekordního maxima. Jelikož ceny nafty a benzínu dosáhly rekordní úrovně už i v dolarech, obojí se spotřebitelům platících v jiných měnách ještě víc prodraží.

Výše uvedené grafy ukazují v dolarech za barel marži, které dosahují rafinérie při výrobě benzínu a nafty z ropy WTI v USA a ropy Brent v Evropě. V případě benzínu už jsou marže třikrát až čtyřikrát vyšší, než je dlouhodobý průměr, a spotřebitelé tak platí ceny, které odpovídají ropě za 150 dolarů a víc.

Ale dva roky lockdownů s sebou přinesly nárůst úspor a zároveň zvýšily touhu spotřebitelů vydat se letos o prázdninách někam pryč. Vzhledem k tomu, ale i vzhledem k vyšší poptávce po chlazení na Středním východě zůstane poptávka po pohonných hmotách v nadcházejících měsících nejspíš vysoká, což dále zhorší již tak napjaté tržní vyhlídky.

EIA (Energy Information Administration, americká vládní Správa energetických informací, pozn. red.) zveřejnila svou týdenní zprávu o zásobách ropy a pohonných hmot a také vyhlídky na možné všeobecné navýšení zásob, pokud se potvrdí údaje API (American Petroleum Institute, Americký ropný institut, největší sdružení zastupující zájmy petrochemického průmyslu v USA, pozn. red.), na trhu se však před jejím vydáním obchodovalo zase o něco výš.

Ropa WTI zaznamenala nedávno druhou nejvyšší závěrečnou cenu od roku 2008, a dokud si dokáže udržet hladinu podpory kolem 116,50 dolarů za barel, přetrvává riziko, že budou ceny dál stoupat.

Hlavní důvod, proč tato zpráva napjatému trhu s pohonnými hmotami nejspíš příliš neuleví, je jasně viditelný výše – zásoby benzínu a nafty klesly na nejnižší sezónní hladinu za celé roky. Navíc bude trh pozorně sledovat i případné změny v poptávce po motorovém benzínu, která se v současnosti blíží pětiletému průměru.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čína chce nakupovat extrémně zlevněnou ruskou ropu do svých strategických rezerv

Zavřít reklamu ×
  1. Tak už se prosím dohodněte! Jednou je to co od, podruhé válka na Ukrajině, potom zastavení ropy a plynu takže Rusko! A teď vše zavinila Čína! Myslím že vše je jen následek předem připravené likvidace střední třídy. Mocipáni potřebují jen Holotu na práci a to střed není, ty by se mohly postavit na odpor. Ale ten stejně přijde. A naštěstí tu skončí vše, a živí budou závidět mrtvým!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?