Ropa: Co nás čeká po Čínou vyvolaném skoku cen?

Analýza
Po zatím posledním a podle všeho úspěšném pokusu Číny o zrušení koronavirových lockdownů ve velkých městech se ropa obchoduje poblíž tříměsíčního maxima, tedy kolem 120 dolarů za barel. V rámci krátkodobého výhledu však lze očekávat ještě vyšší ceny.
Ropa se obchoduje poblíž tříměsíčního maxima, front-month kontrakty na WTI i Brent se pohybují kolem 120 dolarů za barel a trhy čekají, co s cenami udělá další dění. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nabídku omezují sankce, neschopnost kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu, pozn. red.) zvýšit produkci i skutečnost, že se ropní giganti do nových projektů příliš nehrnou. Trh se však nakonec ustálí, protože vyšší ceny tlačí poptávku níž a zároveň olej do ohně přilévá recese, která se rozmáhá po celém světě a možná i ve Spojených státech.

Ropa se obchoduje poblíž tříměsíčního maxima, front-month kontrakty na WTI i Brent se pohybují kolem 120 dolarů za barel a trhy čekají, co s cenami udělá další dění. Za nejnovějším vzestupem cen stojí zatím poslední a podle všeho úspěšný pokus Číny znovu otevřít velká města po poslední vlně koronavirových lockdownů.

Poptávka ze strany největšího světového dovozce se tak patrně zvýší právě v době, kdy se globální dodavatelské řetězce potýkají s problémy způsobenými válkou na Ukrajině. Kromě problematické situace na straně nabídky se ovšem v poslední době věnuje zvýšená pozornost i straně poptávky. Vyhlídky na globální růst zůstávají i nadále nejisté.

Podle populárního HDP trackeru (klíčový indikátor ekonomické aktivity, pozn. red.) amerického Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) existuje v druhé polovině roku zvýšené riziko nulového růstu, což může po záporném růstu v 1. čtvrtletí znamenat technickou recesi. Světová banka navíc v úterý dramaticky snížila očekávání globálního růstu a varovala před podobnou stagflací, jaká udeřila v 70. letech.

Vzhledem k tomu, že nabídku omezují sankce proti Rusku (EIA předpovídá, že v roce 2023 může být produkce až o 18 % nižší, pozn. aut.), neochota ropných gigantů investovat a neschopnost zemí OPEC+ navýšit produkci v odsouhlaseném objemu, se trh ustálí, teprve až dojde k poklesu globální poptávky. Příčinou může být destrukce poptávky způsobená dalším růstem cen.

Cena ropy v dolarech je dosud 20 procent pod historickým maximem z roku 2008, zatímco v zemích, které jsou zodpovědné za více než třetinu světové poptávky po ropě, už její cena podle článku na Bloomberg Opinion dosáhla v lokálních měnách rekordního maxima. Jelikož ceny nafty a benzínu dosáhly rekordní úrovně už i v dolarech, obojí se spotřebitelům platících v jiných měnách ještě víc prodraží.

Výše uvedené grafy ukazují v dolarech za barel marži, které dosahují rafinérie při výrobě benzínu a nafty z ropy WTI v USA a ropy Brent v Evropě. V případě benzínu už jsou marže třikrát až čtyřikrát vyšší, než je dlouhodobý průměr, a spotřebitelé tak platí ceny, které odpovídají ropě za 150 dolarů a víc.

Ale dva roky lockdownů s sebou přinesly nárůst úspor a zároveň zvýšily touhu spotřebitelů vydat se letos o prázdninách někam pryč. Vzhledem k tomu, ale i vzhledem k vyšší poptávce po chlazení na Středním východě zůstane poptávka po pohonných hmotách v nadcházejících měsících nejspíš vysoká, což dále zhorší již tak napjaté tržní vyhlídky.

EIA (Energy Information Administration, americká vládní Správa energetických informací, pozn. red.) zveřejnila svou týdenní zprávu o zásobách ropy a pohonných hmot a také vyhlídky na možné všeobecné navýšení zásob, pokud se potvrdí údaje API (American Petroleum Institute, Americký ropný institut, největší sdružení zastupující zájmy petrochemického průmyslu v USA, pozn. red.), na trhu se však před jejím vydáním obchodovalo zase o něco výš.

Ropa WTI zaznamenala nedávno druhou nejvyšší závěrečnou cenu od roku 2008, a dokud si dokáže udržet hladinu podpory kolem 116,50 dolarů za barel, přetrvává riziko, že budou ceny dál stoupat.

Hlavní důvod, proč tato zpráva napjatému trhu s pohonnými hmotami nejspíš příliš neuleví, je jasně viditelný výše – zásoby benzínu a nafty klesly na nejnižší sezónní hladinu za celé roky. Navíc bude trh pozorně sledovat i případné změny v poptávce po motorovém benzínu, která se v současnosti blíží pětiletému průměru.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čína chce nakupovat extrémně zlevněnou ruskou ropu do svých strategických rezerv

Zavřít reklamu ×
  1. Tak už se prosím dohodněte! Jednou je to co od, podruhé válka na Ukrajině, potom zastavení ropy a plynu takže Rusko! A teď vše zavinila Čína! Myslím že vše je jen následek předem připravené likvidace střední třídy. Mocipáni potřebují jen Holotu na práci a to střed není, ty by se mohly postavit na odpor. Ale ten stejně přijde. A naštěstí tu skončí vše, a živí budou závidět mrtvým!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.