
V příštích sedmi dnech je třeba počítat s cenovým růstem pohonných hmot. Cena ropy Brent během listopadu zatím vzrostla o necelých 30 procent a poprvé od začátku letošního března v těchto dnech a hodinách atakuje úroveň 50 dolarů za barel. Vzpruhu cenám ropy poskytuje vyhlídka na brzký příchod koronavirové vakcíny.
V poslední době společnosti Pfizer a Moderna oznámily, že testují látky s účinností zhruba 95 procent. Nadějnou látku vyvíjí také společnost AstraZeneca. Trhy s ropou živí naděje, že by po plošnější aplikaci plně účinné vakcíny nastalo poměrně rychlé oživení například světové letecké dopravy nebo globálního turistického ruchu.
Třeba v Číně je nyní intenzita leteckého provozu už na 90 procentech obvyklé úrovně. Letos mezinárodní turistický ruch poklesne podle OECD o 80 procent.
Informace o vakcíně celkově vnáší na trhy, třeba i akciové, optimismus, který zlepšuje vyhlídky ohledně budoucího ekonomického výkonu globální ekonomiky, tedy i ohledně celosvětové poptávky po ropě. Související růst cen ropy se ještě teprve plně projeví v cenách pohonných hmot v ČR, takže ty právě v příštích sedmi dnech porostou, v rozsahu kolem deseti haléřů na litr.
Světové trhy také poměrně optimisticky vyhlíží pondělní jednání kartelu OPEC a dalších klíčových světových těžařů v čele s Ruskem. Trhy sází na to, že dojde k prodloužení platnosti letošních rozsáhlých škrtů v těžbě ropy i pro období prvního čtvrtletí 2021. Pokud by k tomuto nedošlo, trhy by byly zaskočeny a cena ropy by se výrazně propadla, ovšem i tak spíše jen přechodě.
Jen z malé části bude efekt zdražující ropy na růst cen pohonných hmot v ČR tlumit posilování koruny vůči dolaru.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)