Závod mezi počtem nakažených a vývojem vakcíny

Názor
Na začátku týdne zaznamenaly akciové trhy slušné zisky. Americký širokopásmový index S&P500 dokonce dosáhl v pondělí historického maxima. Následně z rekordu mírně slevil. Důvod je jednoduchý – prudký nárůst nakažených v USA a z toho plynoucí restrikce, které tlumí ekonomiku.
Pražská burza za celý tento týden dosáhla jasně nejlepšího výkonu. Foto: pse.cz

Teď je to vlastně závod mezi počtem nakažených a vývojem vakcíny. Již několik firem (Pfizer, BioNTech, Moderna) oznámilo, že jejich vakcíny teď budou muset projít nouzovým schvalováním. A to, jaké budou přicházet aktuální informace z jednoho (počet nakažených, restrikce) nebo druhého (vývoj vakcíny) soudku, to s největší pravděpodobností bude určovat směr na akciových trzích.

Co se týká makrodat, tak ta tento týden trhům mnoho nepomohla. V pátek otevíraly indexy ve Spojených státech mírně slabší a účet za celý týden se zastaví asi několik desetinek v plusu. Evropa je na tom v podstatě stejně (index Stoxx Europe 600). Slušný zisk ze začátku týdne prošel během týdne korekcí. V pátek krátce před koncem obchodování akcie rostly o přibližně 0,3 procenta a za celý týden si tak Evropa připíše cca jednoprocentní zisk.

Pražský akciový týden byl tentokrát kratší o úterní svátek. Světové indexy v ten den klesaly a dalo by se předpokládat, že i v Praze to bude stejné. To se ale nestalo, žádný pokles v úterý nenastal, a tím pražská burza za celý tento týden dosáhla jasně nejlepšího výkonu a vychází tak ze srovnání jako vítěz. Za celý týden si burza připsala 3,4 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru