Spotřební daň z nafty se sníží, nafta citelně zlevní. Ale ne hned

Názor
Snížení spotřební daně z nafty je krokem, který ekonomice pomůže. V této náročné době je třeba vítat stimuly, jejichž pozitivní důsledek převýší ten negativní. I po snížení daně se vejdeme do limitu EU, takže proč právě v této době nepodpořit hospodářský růst i takto. 
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Byť se ministerstvo zaklíná, že opatření se nevztahuje jen ke koronavirové krizi, lze jej chápat jako přechodné.  S tím, že v časech ekonomické prosperity, až se zase takové časy vrátí, lze zauvažovat zase o navrácení úrovně zdanění na nynější úroveň, a to zejména s ohledem na plnění závazků plynoucích z cíle dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Tento závazek platí i pro ČR.

Jiná otázka je, do jaké míry koneční prodejci promítnou snížení daně do cen pro zákazníky. Zřejmě minimálně po nějakou dobu budou usilovat o vyšší úroveň svých marží, nicméně nakonec je zřejmě intenzivní konkurenční boj čerpacích stanic v ČR přiměje k tomu, aby snížení daně do konečné ceny promítli zcela.

Výpadek rozpočtového inkasa je ovšem závažnou věcí a vláda by měla deklarovat, jak tento výpadek zalátá. To je ale v současné době obecnější potíž. Například ani v debatě o takzvaném zrušení superhrubé mzdy vláda nedeklaruje, čím vzniklý výpadek veřejných rozpočtů pokryje.

V případě takzvaného zrušení superhrubé mzdy bude výsledný výpadek rozpočtu ještě o řád citelnější, než v případě snížení daně z nafty, což je z hlediska udržitelnosti veřejných financí pochopitelně polehčující okolnost pro snížení spotřební daně z nafty.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výsledek amerických voleb znamená, že ropa nijak dramaticky zdražovat nebude

×
  1. Celá Evropa jede na zelené vlně ekologie a tady jdeme opačným směrem. Naftu zlevňujem a ekologicky čisté CNG každým rokem zdražuje,o LPG se raději vůbec nemluví.Přitom dát dálniční známku vozidlům LPG a CNG by stát mnoho nestálo a trochu by se zvedl prodej vozidel na plyn.Já jezdím na plyn 20 let a jsem akorát za tento ekologický provoz neustále trestán vyšší cenou emisí,každý rok revize plynu,dražší STK kvůli kontrole nádrže LPG,kterou již kontroloval technik na každoročních revizích plynu,po 10 letech nová nádrž LPG(auta z výroby mají platnost nádrže na LPG kupodivu 20 let),uákaz vjezdu do podzemních garáží…….

    • Auta na CNG a LPG ničí povrch cest stejně, jako jiná auta. Známka zdarma je nesmysl. Jen mokrý sen a touha majitelů těchto aut. Ty ekologie vůbec nezajímá, pouze cena za jeden ujetý kilometr….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zlevňování dřeva skončilo. Hrozí zdražování

Pokles cen dřeva se v Česku zastavuje, hrozí naopak citelné zdražování. Zejména lidé na venkově tak mají poslední příležitost se dřevem celkem levně předzásobit. V loňském čtvrtém čtvrtletí došlo podle dat Českého …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru