Ropa padá, ale české čerpací stanice nezlevňují

Názor
Cena pohonných hmot v Česku stagnuje. Navzdory tomu, že ropa na světových trzích citelně zlevňuje. Dnes se cena ropy Brent propadla na úroveň 67,06 dolaru za barel, nejníže od konce letošního května. 
Čerpací stanice používají inflaci jako záminku a zdůvodnění svého zdražování, ačkoli ve skutečnosti samy žádné přílišné inflaci nečelí. Ilustrační foto: FAEI.cz

I když dnes tedy ropa stojí stejně jako koncem května, české čerpací stanice prodávají benzín průměrně za 33,80 koruny za litr, tedy o 1,70 koruny dráže než tehdy. Nafta nyní vyjde na 31,63 koruny za litr, což je rovněž o zhruba 1,70 koruny vyšší cena než tehdy.

Čerpací stanice si evidentně navyšují své marže a zisk. Nahrává jim k tomu prostředí obecně rapidní inflace a mediálních zvěstí o ní. Ty používají jako záminku a zdůvodnění svého zdražování, ačkoli ve skutečnosti samy žádné přílišné inflaci nečelí. Právě proto, že ropa znatelně zlevňuje.

Od začátku srpna ropa Brent zlevnila o více než devět dolarů na barel, tedy o dvanáct procent, ale toto zlevnění se zatím ani náznakem neodrazilo ve zlevňování pohonných hmot v ČR. Benzín i nafta jsou dokonce dražší než začátkem srpna, i když je nepatrně, o sedm haléřů, resp. o jeden haléř na litr.

Je pravda, že koruna za začátku srpna vůči dolaru oslabila, avšak toto oslabení je příliš mírné na to, aby mohlo objektivně opodstatnit současnou cenovou politiku čerpadlářů.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku zlevňují. Kvůli delta mutaci covidu v Číně

Pohonné hmoty přesto v příštích sedmi dnech konečně zlevní, neboť je k tomu přiměje konkurenční tlak. Zlevnit by měly v rozsahu kolem patnácti haléřů na litr. Definitivně tak zvrátí trend, který trval od počátku letošního roku. Ceny rostly až do konce července.

Ropa zlevňuje vlivem šíření delta mutace covidu v asijských zemích, jako je Čína či Japonsko. To je stále kritičtější. Související omezení dopravy v zemích jako je právě Japonsko či Čína, jež patří k největším světovým dovozcům ropy, vytváří citelný tlak na pokles ropných cen.

Ty tlačí dolů také postupné navyšování limitů těžby, na němž minulý měsíc rozhodli klíčoví světoví těžaři z kartelu OPEC a jejich spojenci. Těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem dojednali pravidelné, každoměsíční navyšování těžby, přičemž s navyšováním začínají již nyní v srpnu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Řidiči se mohou radovat. Ceny pohonných hmot začaly klesat

Zavřít reklamu ×
 1. Ono by možná stačilo vybírat benzinky s co nejnižšími cenami a ty nejdražší by pak měly možnost si rozmyslet, za kolik budou dál prodávat, až by měly na stojanech jedno auto za hodinu.

 2. Měli by se také uvádět ceny rafinerie ad lidi ví jestli mají důvod čerpací stanice zdražovat pohonné hmoty a ne podle ropy.

 3. strašnej bulšit.
  1. je potřeba sledovat cenu benzinu na burze a ne ropu.
  2. cena na benzinkách má tak 2 až 3 týdny zpoždění

 4. Včera psali jak ruskému Rosněftu rostou zisky kvůli zvyšující se ceně ropy – dnes ropa padá .

 5. karel: „cena na benzinkách má tak 2 až 3 týdny zpoždění“
  Když jde o zdražení, bejvaj mnohem rychlejší.

 6. Řešit v roce 2021 cenu benzínu a nafty je hodně zpátečnické až archaické. Já už po roce 1999 jezdím na LPG a v současnosti už jen na dálkové cesty LPG a po blízkém okolí elektrický pohon.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB