Ropa prudce zdražuje. Hrozí další zdražování pohonných hmot i v Česku? 

Ropa na Velikonoční pondělí prudce zdražuje. Nejvýrazněji od letošního ledna. Severomořská ropa Brent se tak ocitla na nejvyšší cenové úrovni od začátku loňského listopadu, kdy se barel prodával i za více než 74 dolarů.
Zdražování ropy pociťují i čeští motoristé. Foto: Pixabay

Od začátku letošního roku již Brent zdražil o zhruba 37 procent. Zdražování kvůli tomu pociťují i čeští motoristé. Například benzín Natural 95 od svého letošního dna, na něž klesl v polovině února, zdražil do včerejšího dne o 7,5 procenta. Zdražování pohonných hmot přispělo k tomu, že míra spotřebitelské inflace v březnu vystoupala na úroveň tří procent, což je nejvýše od roku 2012.

Bezprostředním důvodem dnešního prudkého zdražení ropy na světových trzích jsou signály, že Trumpova administrativa už nebude přivírat oči nad tím, že třetí země dovážejí íránskou ropu. V tuto chvíli od Teheránu odebírá ropu a ropné produkty hned osm zemí, aniž by přitom čelily sankcím ze strany Spojených států. Mezi ně patří Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Turecko, Itálie a Řecko.

Dovážet bez sankcí íránskou ropou budou moci už jen do 2. května, kdy vyprší příslušná dočasná výjimka americké vlády. Oficiálně by dnes měl rozhodnutí americké administrativy tlumočit ministr zahraničí Michael Pompeo.

PSALI JSME:
Růst cen pohonných hmot pokračuje. Benzín zdražuje citelněji než ropa

Drahá ropa dělá Trumpovi vrásky
Americká administrativa by ovšem současně měla oznámit, že další dodavatelé v čele se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty výpadek v dodávkách íránské ropy zacelí. Příliš zdražující ropy se obává zejména sám Donald Trump, jelikož drahé pohonné hmoty v USA by mohly snížit jeho šanci na znovuzvolení v příštím roce.

Čeští řidiči by mohli těžit právě z této Trumpovy obavy. Prudké zdražování pohonných hmot, příznačné pro uplynulé týdny, totiž ustává. Další růst ceny jak benzínu, tak nafty je sice nevyhnutelný, nicméně nemusel by už být nijak dramatický. Navzdory dnešnímu zdražení ropy. Lze totiž očekávat, že Trump bude vyvíjet tlak na Rijád, aby těžbu ropy dále neomezoval.

Rijád má dvojí motivaci Washingtonu vyhovět. Zaprvé, vnímá, že by Americe měl vyhovět, neboť ta „zatápí“ úhlavnímu nepříteli, Íránu. S ním Saúdská Arábie soupeří o pozici hegemona celého blízkovýchodního regionu. Zadruhé, Washington jednal vůči Rijádu poměrně zdrženlivě v době po vraždě novináře na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Rijád by to tedy nyní mohl Trumpově administrativě „vrátit“ v podobě kroků, které již dále nebudou vytvářet tlak na růst cen ropy, jako je zejména omezování těžby.

Pohonné hmoty v ČR tedy kvůli dnešnímu dramatickému zdražení ropy nebudou nijak výrazně cenově růst, jejich růst bude spíše pozvolný a během května by dokonce mohl zcela ustat.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Řidiči nevěří svým očím: Benzín za jediný týden zdražil o sedmdesát haléřů na litr

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Trump: EU je ještě horší než Čína, jen menší

Americký prezident Donald Trump minulý týden opět signalizoval, že myšlenku zavedení dodatečných cel na zboží z Evropské unie vůbec neshodil ze stolu. To je varovné zvláště proto, že evropská ekonomika citelně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru