Ropa prudce zdražuje. Hrozí další zdražování pohonných hmot i v Česku? 

Ropa na Velikonoční pondělí prudce zdražuje. Nejvýrazněji od letošního ledna. Severomořská ropa Brent se tak ocitla na nejvyšší cenové úrovni od začátku loňského listopadu, kdy se barel prodával i za více než 74 dolarů.
Zdražování ropy pociťují i čeští motoristé. Foto: Pixabay

Od začátku letošního roku již Brent zdražil o zhruba 37 procent. Zdražování kvůli tomu pociťují i čeští motoristé. Například benzín Natural 95 od svého letošního dna, na něž klesl v polovině února, zdražil do včerejšího dne o 7,5 procenta. Zdražování pohonných hmot přispělo k tomu, že míra spotřebitelské inflace v březnu vystoupala na úroveň tří procent, což je nejvýše od roku 2012.

Bezprostředním důvodem dnešního prudkého zdražení ropy na světových trzích jsou signály, že Trumpova administrativa už nebude přivírat oči nad tím, že třetí země dovážejí íránskou ropu. V tuto chvíli od Teheránu odebírá ropu a ropné produkty hned osm zemí, aniž by přitom čelily sankcím ze strany Spojených států. Mezi ně patří Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Turecko, Itálie a Řecko.

Dovážet bez sankcí íránskou ropou budou moci už jen do 2. května, kdy vyprší příslušná dočasná výjimka americké vlády. Oficiálně by dnes měl rozhodnutí americké administrativy tlumočit ministr zahraničí Michael Pompeo.

PSALI JSME:
Růst cen pohonných hmot pokračuje. Benzín zdražuje citelněji než ropa

Drahá ropa dělá Trumpovi vrásky
Americká administrativa by ovšem současně měla oznámit, že další dodavatelé v čele se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty výpadek v dodávkách íránské ropy zacelí. Příliš zdražující ropy se obává zejména sám Donald Trump, jelikož drahé pohonné hmoty v USA by mohly snížit jeho šanci na znovuzvolení v příštím roce.

Čeští řidiči by mohli těžit právě z této Trumpovy obavy. Prudké zdražování pohonných hmot, příznačné pro uplynulé týdny, totiž ustává. Další růst ceny jak benzínu, tak nafty je sice nevyhnutelný, nicméně nemusel by už být nijak dramatický. Navzdory dnešnímu zdražení ropy. Lze totiž očekávat, že Trump bude vyvíjet tlak na Rijád, aby těžbu ropy dále neomezoval.

Rijád má dvojí motivaci Washingtonu vyhovět. Zaprvé, vnímá, že by Americe měl vyhovět, neboť ta „zatápí“ úhlavnímu nepříteli, Íránu. S ním Saúdská Arábie soupeří o pozici hegemona celého blízkovýchodního regionu. Zadruhé, Washington jednal vůči Rijádu poměrně zdrženlivě v době po vraždě novináře na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Rijád by to tedy nyní mohl Trumpově administrativě „vrátit“ v podobě kroků, které již dále nebudou vytvářet tlak na růst cen ropy, jako je zejména omezování těžby.

Pohonné hmoty v ČR tedy kvůli dnešnímu dramatickému zdražení ropy nebudou nijak výrazně cenově růst, jejich růst bude spíše pozvolný a během května by dokonce mohl zcela ustat.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Řidiči nevěří svým očím: Benzín za jediný týden zdražil o sedmdesát haléřů na litr

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Většina Čechů by chtěla na střechu solární panely

Průzkum
Úspora peněz a energetická soběstačnost. To jsou hlavní důvody toho, proč více než polovina Čechů zvažuje pořízení malých fotovoltaických elektráren na střechu svých domů. Přesto má solární panely jen pět procent populace. Překážkou je vstupní investice, administrativní náročnost, ale třeba také nedostatek informací.
Rolovat nahoru