Ropa zdražuje, i kvůli hurikánu Laura

Názor
Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování. Navázaly tak na pokles cen z předchozích dvou týdnů, který ukončil takřka tříměsíční etapu zdražování. Zlevňování je však nadále jen poměrně mírné. Ceny se tak výrazněji nemění už poslední zhruba půldruhý měsíc.
V úterý producenti v Mexickém zálivu odstavili výrobu v rozsahu 1,56 milionu barelů denně, což představuje 84 procent celkové ropné produkce v Mexickém zálivu. Došlo k evakuaci 310 ropných plošin. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zlevňování pohonných hmot je však jen přechodného rázu. Cena ropy na světových trzích totiž v srpnu dále roste. Od začátku srpna je barel ropy Brent dražší o další zhruba 5,2 procenta. V uplynulých dnech cena barelu Brentu poprvé od začátku letošního března překonala úroveň 46 dolarů. Brent je tak nejdražší za poslední takřka půlrok.

Bezprostředně vyvolávají tlak na růst cen ropy obavy z dopadu řádění masivního hurikánu Laura, jenž právě nyní bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, tedy srdce ropného průmyslu USA. Živel způsobuje odstávku produkčních kapacit na tamních vrtech a rafinačních zařízeních.

Obchodníci s ropou se obávají delšího výpadku v produkci. I pokud však hurikán způsobí závažnější výpadek, nelze předpokládat dramatický nárůst cen ropy, neboť zásoby zůstávají na poměrně vysoké úrovni kvůli ochromení poptávky v důsledku koronavirové krize.

V úterý producenti v Mexickém zálivu odstavili výrobu v rozsahu 1,56 milionu barelů denně, což představuje 84 procent celkové ropné produkce v Mexickém zálivu. Došlo k evakuaci 310 ropných plošin.

K odstávce došlo také na devíti rafinériích, které běžně denně z 2,9 milionu barelů ropy produkují odpovídající objem benzínu a nafty. To představuje 15 procent americké rafinační kapacity. V Mexickém zálivu se nachází 45 procent americké rafinační kapacity.

PSALI JSME:
Co udělá hurikán Dorian s cenami ropy?

Pokles cen pohonných hmot v ČR se zastaví i proto, že koruna během srpna přestala vůči dolaru posilovat. Nyní je vůči americké měně o bezmála dvacetník slabší než na začátku srpna. Kurs odpovídá 22,27 koruny za dolar. Během srpna se však kurs dostal i pod 21,90 a česká měna tak byla vůči té americké nejsilnější za poslední takřka dva roky.

Poměrně silná koruna tak tlumila efekt rostoucí dolarové ceny ropy na světových trzích do té míry, že výsledkem byl nakonec právě mírný pokles cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Tento efekt se však postupně vyčerpává. Cena benzínu i nafty v ČR se vyvíjí se zhruba dvoutýdenním zpožděním za vývojem cen ropy na světovém trhu.

Zlevnění pohonných hmot z předchozích týdnů je ovšem tedy jen přechodné. Potenciál koruny k dalšímu posilování je omezený, přičemž ropa se na svých relativně vysokých cenových úrovních, blízko takřka šestiměsíčního maxima, udrží. V dalším týdnu budou ceny pohonných hmot v ČR stagnovat.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena ropy vystoupala na pětiměsíční maximum. Pumpaři zatím nezdražují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru