Ropné kohouty zůstanou utažené. Řidiči si sáhnou hluboko do kapsy

Názor
Kartel OPEC a jeho spojenci redukují nabídku ropy na světových trzích přibližně o osm milionů barelů denně. To vzhledem ke světové poptávce po ropě v rozsahu kolem 93 milionů barelů denně vytváří extrémně silný tlak vedoucí k prudkému růstu ceny ropy.
Při současných cenách ropy se pohonné hmoty na čerpacích stanicích v České republice brzy přehoupnou přes hranici 30 korun za litr. Ilustrační foto: FAEI.cz

Z jednání kartelu OPEC a jeho spojenců je zřejmé, že ropné státy si chtějí kompenzovat ztráty z koronavirové krize a budou dál tlačit na růst ceny ropy. Prodloužily proto restrikce na těžbu ropy až do konce dubna. Výjimku získalo Rusko, které může svou těžbu ropy mírně navýšit o 130 000 barelů denně. Další výjimku dostal Kazachstán, který svou těžbu může navýšit o zanedbatelných 20 000 barelů denně.

Saúdská Arábie prodlouží své dobrovolné omezení těžby o jeden milion barelů denně. Vzhledem k obnovující se světové ekonomice jde o překvapivou informaci, která vedla k růstu ceny ropy na světových trzích. Ropa Brent překročila úroveň 67 dolarů za barel a je nejdražší od ledna 2020. V tuto chvíli se cena ropy pohybuje na úrovních, které byly obvyklé před vypuknutím pandemie koronaviru.

Zdražení ropy na světových trzích není dobrou zprávou pro řidiče. Při současných cenách ropy se pohonné hmoty na čerpacích stanicích v České republice brzy přehoupnou přes hranici 30 korun za litr. K růstu cen pohonných hmot navíc přispívá oslabování koruny vůči dolaru. Řidiče naftových vozidel může těšit, že vláda od letošního roku snížila spotřební daň, což tlumí nárůst ceny nafty. Řidiči benzinových vozidel však mají smůlu a výrazně si připlatí.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šok na trhu s ropou: Klíčoví těžaři nezvyšují těžbu, pohonné hmoty v ČR dále citelně podraží

Zavřít reklamu ×
  1. Kdo má hlavu jen na to aby mu nepršelo do krku tak řve a stěžuje si na ceny benzínu.Já jezdím už 20 let na LPG a jsem spokojen!

      • Něco podobného mě říkal odborník v Hondě Zlín před 10 lety když viděl mého Accorda na LPG a dokonce bez přímazu.Já však jezdím stále dál a auto má najeto 320 tis. km.Hodně mechaniků prorokovalo konec motoru na 200 tis. km………Nevěřte všemu co se píše a mluví!Nedělejte ze sebe hloupou ovci,která se bojí i vlastního stínu.

  2. Tak vzhledem k tomu , že daně tvoří 2/3 ceny produktu , tak jsme si zvykli na drahotu a nízkou životní uroveň.

  3. To jsou takový hajzlové! Už mě přestává bavit stupidní věta: „Budeme si kompenzovat ušlé zisky…“ To si blbečkové z OPEC myslí, že jsou jediní kdo si utahuje opasky? Ono lidí se ta krize asi vůbec nedotkla… Takovéto dodavatele bych jako stát ihned odstřihl a našel si jiné, škoda, že to není tak jednoduché…

  4. U elektromobilu mi to zdražování nečiní problém. A fosilům evidentně taky ne, s láskou odevzdávají 70% daní z PHM a ještě jsou na to hrdí. No tak solte, a hlavně dost vydělávejte, abyste na podporu eráru měli dost škvarků….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru