Rozdělení velkých technologických firem by mohlo být dobrou zprávou pro investory

Názor
Americké ministerstvo spravedlnosti podalo antimonopolní žalobu na reklamní technologie společnosti Alphabet. Následuje tak podobnou antimonopolní žalobu proti jejímu vyhledávacímu byznysu. Nebudeme se vyjadřovat k meritu věci, ale uvedeme tři body.
Alphabet je v současnosti především mateřskou společností Googlu, ale také několika dalších firem, které byly do ní převedeny z majetku Googlu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za prvé: V oblasti antimonopolního práva, které se datuje do doby před více než sto lety, se při regulaci „bezplatných“ produktů nacházíme na neprobádaném území. Za druhé: Historie ukazuje, že vyřešení těchto otázek může trvat desítky let.

Za třetí: „V nejhorším případě“ jsou restrikce a rozpady často pro akcionáře výhodné, od Standard Oil v roce 1911 po Microsoft v roce 2002, protože uvolňují hodnotu a ukončují nejistotu.

PSALI JSME:
Investiční výhled na rok 2023 (2.). Spojené státy: V čele „Big Tech“ titulů Meta, Apple či Microsoft

Nejznámějším případem byl rozpad společnosti Standard Oil v roce 1911. V té době ovládala 90 procent amerického ropného průmyslu. Byla rozdělena na 34 společností a hodnota součtu jejích částí prudce vzrostla. Trvalo to však dlouho, přišlo to až 20 let po první žalobě podané vládou. Společnost žije dodnes prostřednictvím společností Exxon, Chevron, BP a Marathon.

V roce 1911 byla rozdělena také společnost American Tobacco. Po pětiletém soudním sporu byla společnost známá jako „Tobacco Trust“, protože měla dominantní postavení na trhu, a byla rozdělena na čtyři společnosti.

Dnes je součástí British American Tobacco. Tyto kroky následovaly po přijetí Shermanova zákona (1890), pozměněného Claytonovým zákonem (1914). Tyto zákony jsou dodnes základem amerického antimonopolního práva.

Graf: eToro

V roce 1984 došlo k rozpadu společnosti AT&T a Bellova systému a vyčlenění jejích sedmi regionálních provozních jednotek. Stalo se tak po desetiletém soudním sporu. „Ma Bell“ žije dál v současných společnostech AT&T a Verizon.

Nedávno, a méně dramaticky, se Microsoft v roce 2001 dohodl s vládou, že nebude svůj internetový prohlížeč dodávat s operačním systémem pro osobní počítače. Stalo se tak po vyhraném odvolání proti rozsudku o rozdělení na dvě části. Šlo o desetileté vyšetřování a právní bitvu, přičemž nejlepší dny mají akcie Microsoftu stále před sebou (viz graf výše).

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nejpomalejší čtvrtletní růst od roku 2016, ale Microsoft sází na umělou inteligenci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.