Investiční výhled na rok 2023 (2.). Spojené státy: V čele „Big Tech“ titulů Meta, Apple či Microsoft

Téma týdne
Ve spolupráci s největším tuzemským retailovým obchodníkem s cennými papíry, společností Patria Finance, přinášíme exkluzívní žebříček akcií založený na datech jeho více než 50 tisíc klientů a klientek. Komentáře a investiční výhled pro letošní rok poskytli analytici společnosti. Ve druhém díle Tématu týdne se podíváme na americké akcie.
Americké akcie vládnou s podílem kolem 60 procent investicím klientů Patria Finance. Žebříčku nejobchodovanějších amerických akciových titulů vévodí silná technologická jména. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Americké akcie vládnou s podílem kolem 60 procent investicím klientů Patria Finance, přičemž žebříčku nejobchodovanějších amerických akciových titulů pak vévodí silná technologická jména. Meta, provozovatel sociální sítě Facebook, je následována technologickou ikonou Apple a softwarovým a dnes již i cloudovým gigantem Microsoft.

Čelní trojice je následována e-commerce gigantem Amazon a výrobcem elektromobilů Tesla pod taktovou Elona Muska. Chybět nesmí Google, zastoupen mateřskou společností Alphabet, který je již následován dvěma klíčovými čipaři – společnostmi Intel a Nvidia.

TOP10 uzavírají AT&T a Netflix. Meta, Microsoft, Amazon a Alphabet jsou na seznamu dlouhodobých investičních tipů analytiků Patria Finance.

Naprostá většina jmen na seznamu Patria Finance nejvíce obchodovaných amerických titulů patří denně mezi nejaktivněji obchodované emise na amerických, a tedy fakticky i globálních akciových trzích.

Je to dáno jejich věhlasem, ale také tržní kapitalizací, a tudíž i velkým podílem v tržních indexech, které sleduje nemalý objem pasivních peněz.

Společným jmenovatelem zájmu byly i prémiové valuace, do kterých nicméně Fed s jeho utahováním měnové politiky následně vnesl korekci a závěr roku 2022 nečekaný závan recese. To vše se podepsalo na vysoké volatilitě, která vyvrcholila výsledkovou sezónou za loňské třetí čtvrtletí.

Při vstupu do nového roku jsme takříkajíc naceněni na dokonalý výsledek, jímž je odolná ekonomika, klesající inflace a měkký Fed (americká centrální banka, pozn. red.). Z našeho pohledu jde při náhledu na celkové naladění trhů v úvodu letošního roku o nereálnou kombinaci.

PSALI JSME:
Čtyři důvody, proč jsou americké akciové trhy stále rizikové

Přestože tvrdá ekonomická data stále živí naději na měkké přistání, ta měkká už signalizují recesi. Její možnost je lépe naceněna v IT sektoru, který nalezl důraz na kontrolu nákladů firem v něm, podporou by měl být slabší americký dolar.

Některá jména z loňského seznamu, jako třeba Microsoft nebo Alphabet, tak mají dost pravděpodobně nejobtížnější období za sebou a předpokládáme, že v průběhu letošního roku dosedne na dno i polovodičový cyklus jako celek.

Fed může trhy ještě potrápit zejména, pokud bude nyní chtít vzít opratě znovu pevně do rukou. Většina z hitů roku 2022 tak bude na konci letošního roku velmi pravděpodobně vévodit i letošnímu žebříčku.

Autor je seniorní analytik společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vítězové a poražení roku 2022. V žebříčku deseti nejvýkonnějších akcií jsou ropné a plynárenské společnosti a obranný průmysl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).