„Auta budou předem hlásit, kde je ještě místo,“ říká Ján Jacina z Českých radiokomunikací

Rozhovor

Internet věcí, co to proboha je?, zděsí se laik. Kde co se opatří čidly, a kde co o sobě či o svém okolí uživateli vysílá informace, či přijímá pokyny. Komunikační moduly už jsou a brzy ještě masivněji budou třeba na vodoměrech, parkovištích, popelnicích. O internetu věcí více v rozhovoru Finančního a ekonomického institutu (FAEI.cz) s Jánem Jacinou z Českých radiokomunikací, které otevřely nové vývojářské centrum. Budou ho moci využívat i začínající firmy s dobrými nápady.

Auta budou předem hlásit, kde je ještě místo, říká Ján Jacina z Českých radiokomunikací. Foto: Autor

Co je to vlastně internet věcí?
Libovolné věci kolem nás jsou opatřeny čidly a přes ně se propojí s internetem, posílají uživateli informace, komunikují přes zabezpečené cesty. Internet, kdy si posíláme zprávy, emaily, se už dostal do ruky téměř každému v jeho mobilu.
Další éra je internet věcí. Například se jedná o auta, parkoviště, nádoby na odpad, měřidla odběru energií, veřejná osvětlení, meteorologické stanice, co si zkrátka představíte.
Jsou odhady, že v roce 2030 bude na světě přes 50 miliard různě propojených zařízení. Počet věcí na planetě je zkrátka více, než počet lidí, kteří si pořídí mobil.

Čidla v parkovištích na jednotlivých stáních budou motoristům dopředu sdělovat, zda jsou volná?
Zjednodušeně ano. Přes váš vůz nebo mobil budete moci dopředu komunikovat s parkovištěm, kolik je tam míst.

Takže když se budu blížit k obchodnímu centru, můj vůz, spojený přes internet s čidly parkoviště, mi bude moci dopředu oznámit, zda tam zaparkuji, a když ne, nabídne mi alternativní místa?
Přesně tak. Například lidé i na mobilech budou mít rovnou aktuální informace o parkovacích místech, když vstoupí do určité městské části. Na každé místo se umístí čidlo s komunikační technologií, napojenou na internet. Informace pak odcházejí na servery, datová centra, poskytovatelů těchto řešení a dále k cílovým uživatelům.

To znamená, že věci se budou chovat například jako reproduktor od Amazonu, kterého, když oslovíte jménem „Alexa“ a zadáte požadavek, tak pomocí technologie převádějící mluvené slovo do textu vše za mne na internetu najde?
Alexa je součástí internetu věcí. Jedno z mnoha řešení. Další možností jsou například inteligentní odpadkové koše nebo vodoměry. Stačí k nim připojit komunikační modul, který hodnoty posílá dodavateli energie, či dané domácnosti na mobil. Výhoda je, že při výměně vodoměru se nemusí čidlo a komunikační modul vyhazovat. Přehodí se na nový vodoměr.

Kolik čipy stojí?
Záleží na daném řešení. Ceny se pohybují od desítek eur do sto padesáti, 200 eur za čidlo.

Jak funguje inteligentní nádoby na odpad?
Nemusí k ní jezdit svozový vůz v předem určený čas, ale nádoba, která má v sobě čidlo, si může svozový vůz zavolat, když se naplní. Když je poloprázdná, není třeba vyjíždět, a naopak, když je plná dříve, než se předpokládalo, pošle pokyn k vyvezení. U kanálových poklopů zase mohou čidla napojená na internet detekovat nebezpečné látky či krádež.

Jaké jsou možnosti přenosů informací? Třeba GPS, tedy satelitní systém, je tady také internet věcí?
Ve svém důsledku ano. My využíváme radiovou technologii šířenou vzduchem.

Nebude internet věcí dalším soustem pro hackery? Dovedu si představit, že se nabourají do internetu daných věcí, a vyvolají vpašováním smyšlených informací chaos.
Pokud jsou sítě udělané s rozvahou, tak se chaosu není třeba obávat. Naše radiová komunikace je dvakrát zabezpečena, jak aplikačně, tak síťově. Data jsou uložena přímo v našich centrech.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Každý druhý Evropan je digitálně negramotný

Podle Evropské komise bude v nedaleké budoucnosti devět z deseti pracovních pozic vyžadovat digitální dovednosti. Současně ale podle jejího průzkumu nemá 169 milionů Evropanů ve věku 16 až 74 let – tedy téměř …

Cestovní aplikace: Moderní a nenároční šerpové

Poradí s nákupem, plánováním dovolené, vyhledáváním kempovišť i hotelů, zorganizují váš den, odhalí turisticky méně známá zákoutí, ale pomohou i s výukou cizího jazyka či vás spojí vás s příbuznými na druhém konci …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru