„Obří dluhy ekonomik jsou na úkor útrat lidí,“ říká Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace

Rozhovor

Hlavní ekonomka České bankovní asociace (ČBA) Eva Zamrazilová souhlasí s názorem, že globální ekonomika si žije už příliš na dluh. Na rovinu říká, že dluhy velkých zemí brzdí jejich růst a nakonec je zaplatí jejich obyvatelé.

Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace. Foto: ČBA

Ve světě už někteří analytici hovoří o blížícím se kolapsu globální ekonomiky z důvodu jejího astronomického předlužení. Všichni žijí na dluh, státy i domácnosti. Jsou to poplašné zprávy, nebo už Titanik narazil do kry, ale nahoře se stále tančí?
Velký problém je v tom, že devět zemí ekonomicky vyspělého světa má zadluženost přes padesát procent hrubého domácího produktu (HDP). Znamená to, že velkou část veřejných výdajů spolyká platba dluhu. Fiskální politika nemá prostor k jakémukoliv manévrování. V podstatě jsou to peníze, které se vyberou od lidí, aby se zaplatily veřejné dluhy, zatímco mohly sloužit k tomu, aby si je lidé mohli utratit sami.
Nevidím to jako horní palubu Titaniku, ale vnímám veřejný dluh jako bariéru růstu. Itálie a Francie se asi nedočkají většího růstu než 1,5 procenta, protože dluhy již dosáhly takové výše, že velká část veřejných výdajů je spolykána jejich splátkami. Musí se pak kvůli tomu zvyšovat daně.

Česko dříve dluhy nemělo, ale teď už je má pořádné a pěkně rostou. Říká se ale, že život na dluh roztáčí kola ekonomiky. Nebo je to už příliš?
Jsme na úrovni 40 procent zadluženosti vůči HDP, což ještě jde, ale jinak souhlasím, že dynamika zadluženosti Česka za posledních patnáct let byla děsivá.

Ekonomické teorie už prý najednou neplatí. Není to přehnané?
Souhlasím, že tradiční ekonomické teorie neplatí. Bylo to vidět už na počátku krize, kdy centrální banky snižovaly úrokové sazby až k nule. To ale samo o sobě nemohlo vyvolat poptávku.

Kam jsme se to dostali, že když bance půjčím sto tisíc, na konci roku mi vrátí devadesát, a já jí mám ještě poděkovat?
Přesně tak. Souhlasím, že je na místě otázka, jak dlouho tohle ještě může trvat.

Není to začátek konce tradičního měnového systému?
Dobrá otázka, ale nemá smysl se teď pouštět do hlubokých úvah. Tak daleko snad ještě nejsme.

Myslíte, abychom nevyvolávali paniku a tzv. běh na banku?
Přesně tak. Kromě toho naše ekonomika má zdravé základy.

Naše ekonomika možná, ale je to kapička v rozbouřeném oceánu…
Jsme hodně navázáni na německou ekonomiku a u ní jsem hodně optimistická.

Patříme ale – stejně jako Německo – do geopolitické a ekonomické sféry vlivu USA. A ty nejsou předlužené?
Amerika žila na dluh, žije na dluh a žít bude. Využívá pouze toho, že je emitentem světové měny.

V prognóze ČBA uvádíte, že u nás očekáváte příští rok zdražení. Jak se ale inflace vlastně počítá, jak je údaj o ní vypovídající, když v indexu nejsou zahrnuty ceny nemovitostí?
Když si lidé kupují pozemky a vidí, jak ceny jdou nahoru, říkají, že je to inflace. Jenže tyto ceny se do indexu spotřebitelských cen nepočítají. Těch ukazatelů by ale mělo být více. Ceny nemovitostí se totiž těžko sledují.

Zobrazit pingbacky

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty jsou nejlevnější za skoro rok

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu podle údajů společnosti CCS pokračovaly ve svém zlevňování. Benzín zlevnil o 18 haléřů na litr, nafta o 23, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 31,86 koruny za …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stát chce utrácet, ale jen nařizuje, kdo mu má co dát

Rozhovor
Živnostníci se stali oblíbeným terčem výpadů politiků, jejichž voliči jsou spíše zaměstnanci. Prý se mimo jiné „vezou“ na vlně výhod důchodového systému, do něhož ale přispívají jen minimálně. „Stát utrácet chce, ale vydělávat se mu nedaří jinak, než nařizováním toho, kdo mu má co dát,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz advokát Zdeněk Tomíček, místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR …
Rolovat nahoru