Rozpačitá data z amerického trhu práce nepřinesla jasný signál ani pro trh, ani pro Fed

Názor
Po dubnovém zklamání byla včerejší data z amerického trhu práce nervózně očekávána ze strany Fedu (americké centrální banky, pozn. red.) i investorů. Výsledek je slušný, nicméně nenadchl. V květnu bylo vytvořeno 559 tisíc nových pracovních míst po 278 tisících v dubnu. Očekávání však byla vyšší, a to 675 tisíc nových pracovních míst.
Ve Spojených státech pokračuje návrat děti do škol a v září bude ukončena platnost zvýšených dávek v nezaměstnanosti, což zvýší zájem o práci v hůře placených oborech. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zaostal zejména maloobchod, kde došlo k poklesu již druhý měsíc za sebou. Podle očekávání více jak polovina nově vytvořených míst připadla na odvětví zábavy a pohostinství, která byla nejvíce postižena pandemickými omezeními. Na druhou stranu míra nezaměstnanosti poklesla o desetinu více, než se očekávalo, na 5,9 procenta a tempo růstu mezd dosáhlo 0,5 procenta měsíčně. O tři desetiny tak překonalo očekávání.

Jinými slovy – data z trhu práce částečně odpovídají zprávám z ekonomiky. Firmy si stěžují na obtíže, kterým čelí při najímání nových pracovníků. Jsou nucené nabízet rozšířené benefity a zvyšovat nástupní mzdy zejména pro hůře placené zaměstnance, jejichž motivace k návratu do zaměstnání je nyní částečně snížena zvýšenými dávkami v nezaměstnanosti, které často odpovídají nabízeným mzdám.

Řada potenciálních zaměstnanců, zejména žen, musí nadále věnovat zvýšenou péči svým dětem, neboť návrat do škol ještě neproběhl na 100 procent. Domníváme se, že vliv těchto faktorů bude odeznívat a naopak bude posilovat efekt dalšího otevírání ekonomiky spojený s robustním růstem napříč téměř všemi segmenty ekonomiky. To potvrzují i vysokofrekvenční data, podle kterých se aktivita v restrikcemi postižených odvětvích rychle navrací k normálu.

PSALI JSME:
Data z amerického trhu práce potvrdila nástup postcovidového oživení v USA

Pokračuje i návrat děti do škol a v září bude ukončena platnost zvýšených dávek v nezaměstnanosti, což zvýší zájem o práci v hůře placených oborech. Nicméně ne všechna pracovní místa se vrátí. Pandemie urychlila technologický pokrok a zvýšené využívání on-line služeb a digitalizace nenávratně zničily řadu pracovních míst zejména ve službách. Propouštění pracovníci se přitom těžko budou vyrovnávat s vysokými kvalifikačními požadavky na nově vytvořená pracovní místa v jiných oborech.

Data z trhu práce budou poutat mimořádnou pozornost i v následujících měsících, neboť jde o jeden z nejpřesnějších a nejrychlejších signálů o síle oživení americké ekonomiky. Ta sice zažívá své nejsilnější oživení od začátku 80. let, ale jeho síla bude v následujících čtvrtletích pozvolna slábnout spolu s tím, jak odezní efekty „restartu“ uzavřených odvětví.

Pro investory i Fed představuje silný trh práce záruku udržitelnosti oživení i v následujícím roce, kdy budou odeznívat efekty řady podpůrných opatření. Pro Fed je navíc zaměstnanost spolu s inflací součástí jeho mandátu a jeho představitelé indikovali, že Fed nezahájí utahování měnové politiky do doby, než se zaměstnanost vrátí na předpandemickou úroveň. To by při tempu jeden milion pracovních míst nastalo v zimě, při polovičním tempu až na podzim příštího roku.

PSALI JSME:
Ekonomika USA se zotaví dříve než zbytek světa. Za cenu rekordního schodku obchodní bilance

Jako první na řadě by byla redukce objemu nákupů dluhopisů ze současných 120 miliard dolarů měsíčně. Takový krok bude diskutován každopádně již na následujících zasedáních a to první je na programu již 16. června. Vzhledem k našemu optimistickému náhledu na trh práce očekáváme, že Fed začne investory připravovat na zahájení redukce objemu nákupů dluhopisů v průběhu letních měsíců.

Formální vyhlášení tohoto kroku předpokládáme na zasedání v září či v listopadu s vlastním zahájením na přelomu letošního a příštího roku. Pro finanční trhy to bude znamenat ztrátu podpory, která se jistě podepíše na jejich výkonnosti. Paradoxně více ohrožená mohou být riziková aktiva v čele s akciemi.

V případě dluhopisů, zejména těch s delší splatností, by se měl pozitivně projevit pokles inflačních očekávání, která jsou nyní na nejvyšší úrovni za posledních deset let. Pro akcie je méně podpory Fedu jednoznačně negativní signál – znamená to dražší peníze, méně likvidity a zvýšenou nejistotu.

Budoucí kroky Fedu budou vysoce závislé na datech a pro trhy může série překvapení vyvolat nutnost přehodnocení scénářů budoucího vývoje. Nicméně dokud bude oživení ekonomiky pokračovat, považujeme i „méně Fedu“ za přijatelný scénář pro investory, i když to bude znamenat méně tučné zisky, než jaké investoři inkasovali za poslední rok.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jakým směrem se USA vydají?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB