Data z amerického trhu práce potvrdila nástup postcovidového oživení v USA

Názor
Americkému trhu práce se podle všeho daří definitivně dostat ze zimní slabosti vyvolané druhou vlnou covid-19 a souvisejícími restrikcemi. V únoru bylo vytvořeno 379 tisíc pracovních míst, což je více než dvakrát tolik, než v lednu. Míra nezaměstnanosti dále poklesla na 6,2 procenta. Stalo se tak navzdory extrémně chladnému únorovému počasí, které negativně postihlo aktivitu v řadě odvětví ekonomiky.
Rychlý postup vakcinace v USA zároveň dává naději, že aktuální uvolnění bude udržitelné i díky blížícímu se nástupu teplého počasí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nad přírodou převážil efekt rozvolňování restrikcí napříč Spojenými státy a přílivu vládních peněz do kapes Američanů, což se projevilo zejména ve službách. Přitom vidíme řadu důvodu, proč by mělo oživení dále nabrat na síle. Za prvé by měla rozmrznout aktivita v odvětvích citlivých na výkyvy počasí jako stavebnictví či těžební průmysl. Za druhé jsou Spojené státy na úspěšné cestě z pandemie.

Počty nových případů se propadly na téměř pětinu z vrcholu ze závěru minulého roku, počet pacientů s covid-19 v nemocnicích poklesl o více než 60 procent a téměř o polovinu poklesl počet úmrtí souvisejících s covid-19.

To umožňuje uvolňovat restrikce napříč Spojenými státy. Rychlý postup vakcinace (do čtvrtka tohoto týdne bylo podáno 85 milionů dávek – pozn. aut.) zároveň dává naději, že aktuální uvolnění bude udržitelné i díky blížícímu se nástupu teplého počasí.

PSALI JSME:
Americký dolar našel nového pomocníka v averzi k riziku

Za třetí nenechávají vláda i Fed (americká centrální banka – pozn. red.) nic náhodě a snaží se ekonomiku maximálně podpořit. Fed ani přes zlepšující se ekonomickou situaci zatím neuvažuje o redukci podpory a v americkém Senátu se právě projednává „Bidenův“ balíček ve výši 1,9 bilionu dolarů, který dále navýší již tak obrovský deficit amerického vládního rozpočtu na cca. 13 procent hrubého domácího produktu (HDP).

To by mělo ekonomiku pořádně nakopnout a očekávání letošního růstu se šplhají přes pět procent. Tento optimismus je však již dostatečně reflektován v cenách akcií či dluhopisů. Žádný večírek netrvá věcně a nyní patrně pozorujeme začátek konce tohoto aktuálního. Nicméně je patrně příliš brzy na výraznou redukci rizika v portfoliích, i když je nutné počítat s menšími zisky oproti předchozím dvěma letům, které byly k investorům mimořádně štědré.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Překvapivá stagnace americké inflace nahrává Fedu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.