Ruská ekonomika svým růstem překonává všechna expertní očekávání

Názor
Růst ruské ekonomiky překonává všechna expertní očekávání, ukazuje dosavadní slabost sankcí, shrnuje agentura Bloomberg. Dle Mezinárodního měnového fondu a jeho ukazatele hrubého domácího produktu na osobu v mezinárodních dolarech roku 2017 letos ruská ekonomika bude o 5,5 procenta silnější než v předcovidovém roce 2019, česká ale o 2,5 procenta slabší.
Ruská ekonomika roste nejrychlejším tempem prakticky za posledních více než deset let. Daří se zdaleka nejen zbrojařům, ale i bankám, automobilkám nebo leteckým dopravcům. Ilustrační foto: Vitaly V. Kuzmin – http://www.vitalykuzmin.net/?q=node/603, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40032617

Čísla ruského hospodářství ale výrazně vylepšuje také válečné zbrojení a obecně citelně navýšené vládní výdaje. Zrovna v těchto týdnech Rusko podle všeho překonalo hospodářský propad, jenž nastal po invazi jeho vojsk na Ukrajinu. Ruská ekonomika roste nejrychlejším tempem prakticky za posledních více než deset let. Daří se zdaleka nejen zbrojařům, ale i bankám, automobilkám nebo leteckým dopravcům.

Státem ovládaná banka Sberbank vyhlíží svůj nejlepší rok historie a stejně tak i celé ruské bankovnictví. Na předválečnou úroveň se vrací prodeje aut, byť západní značky jsou ve velké míře nahrazeny zejména čínskými. Na předválečné úrovni je již dnes letecká doprava v zemi.

V důsledku sankcí se Rusko může potýkat s problémy, jež plynou z omezeného přístupu k vyspělým technologiím a know-how, avšak to se zřejmě projeví až v delším časovém horizontu. Aktuálně čísla tyto problémy příliš neodhalují, případně se Rusku dokonce daří se s nimi trvale vypořádat, například přeorientováním své ekonomiky a obchodních vztahů na Čínu a obecněji Asii.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusko už je v bankrotu, tvrdí ratingová agentura Standard & Poor's

Zavřít reklamu ×
 1. Je to pochopitelné. Bruselské politické orgány důsledně dbají na vyváženost sankcí proti Ruské federaci. Každá sankce musí minimálně ve stejném rozsahu postihnout i ekonomiku zemí EU. Tyto země nemají přímý kontakt na Asii. Navíc se nezbytné energetické suroviny z Ruska demokratizují prostřednictvím překupníků.

 2. To se asi mělo očekávat. Že to takto funguje, už dávno vyzkoušelo USA. Vždycky, když potřebovali oživit ekonomiku, vedli proti někomu válku.

 3. To je zajímavé, že obyčejní lidé, ty, o kterých si naši velikáni myslí, že jim čouhá sláma z bot a nejraději by je nepustili ani k volbám, tohle věděli už na začátku války, ale „odborníci“ to nepredpokládali. Proč myslíte, že Amerika pořád válčí. Vždy ji to nastartuje ekonomiku. Hlavně když je to mimo jejich území. Rusku ekonomika roste a Evropa jde ke dnu díky „odborníkům“.

 4. Bodejť ne, když 30%HDP jde na válku. Jenže z té neplynou žádné ekonomické benefity, takže toto může fungovat jen chvíli. Tohle nejde provozovat stále, takováto ekonomika se po chvilku sama začne kanibalizovat a to potom bude sešup.

  • Vidím to stejně. Ruská ekonomika už před válkou nebyla ani tak zdatná jako italská a to je největší země na světě. A tam to může jít do kopru strašně rychle.

 5. Proč se sem nepíše o masivním zvýšení daní? O tom, že do ruského rozpočtu jdou rezervy ušetřené z minulých let? Nebo že někteří rusové musí mimořádně finančně přispívat na armádu? Bez těchto věcí by ruská ekonomika klesla.
  Dále dávat přes 30 % HDP na armádu znamená dramatické snížení ve všech ostatních sektorech, což bude mít tvrdý dopad pro růst ruského HDP v dlouhodobém horizontu? Automobilový průmysl roste? Jo, ale je díky čínským autům, které se složí v číně, rozloží, pošlou je do ruska, kde je znovu složí. Fakt úžasná ekonomika.

 6. závod o to kdo se položí dřív? EU s drahýma energiema a ekoterorismem nebo rusko který jen přehodilo páku na tok ropy a plynu? já bych si klidně i vsadil 🙂 číňan si mne ruce za uvolněnej ruskej trh a v EU si můžeme zachvilku zalíst do jeskyní až se tady položí většina průmyslu

 7. Trinity Bank na tom musí být dost uboze, když hlavní ekonom je v podstatě hlupák. Ani neví, že není procento jako procento, jak chce srovnávat HDP když neuvede základ pro výpočet.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Češi jsou při nakupování stále obezřetní

Maloobchodní tržby se v říjnu opět meziročně snížily. Klesají tak nepřetržitě již osmnáct měsíců. Říjnový meziroční pokles o 1,4 procenta je sice pomalejší než srpnový propad o 4,3 procenta, přesto však nejde o …

Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

Maloobchodní tržby se letos v říjnu opět meziročně propadaly, a to osmnáctý měsíc v řadě. Pokles však činí 1,4 procenta, takže je z oněch osmnácti měsíců nejslabší. Maloobchod tak v říjnu měl svůj nejlepší, resp. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.