Rusko dnes nakročilo do bankrotu

Názor
Ruské ministerstvo financí dnes uvedlo, že banky, které využívá, odmítly zpracovat dolarovou splátku věřitelům. Držitelé ruských státních dluhopisů mají v souhrnu obdržet 649,2 milionu dolarů. Protože řádná dolarová výplata této částky byla zablokována, přistupuje Rusko k její výplatě v rublech.
Rusko již dříve upozorňovalo, že pokud nebude moci výplatu uskutečnit v zahraniční měně, přistoupí k výplatě v rublech. Ilustrační foto: Pixabay.com

Světově významné ratingové agentury, jejichž postoj je důležitým vodítkem pro globální finanční komunitu, však již dříve uvedly, že výplatu v rublech budou považovat za znak platební neschopnosti, jestliže je příslušné podkladové aktivum denominováno v jiné měně, než je rubl, a současně smluvně neumožňuje do rublů výplatu „přepnout“.

Rusko ovšem také již dříve upozorňovalo, že pokud nebude moci výplatu uskutečnit v zahraniční měně, přistoupí k výplatě v rublech. Ruské ministerstvo financí dnes uvedlo, že „plně dostálo svým závazkům“, i když danou částku 649,2 milionu dolarů vyplácí v rublovém ekvivalentu.

Tento ruský postoj se nyní stane předmět posouzení ratingových agentur a mezinárodní finanční komunity. Výsledkem může být právě to, že Rusko vykazuje znaky platební neschopnosti, což znamená, že se ocitá v bankrotovém stavu. Není totiž schopno plnit své závazky vůči věřitelům v souladu se zněním příslušných smluv.

PSALI JSME:
USA v reakci na masakr v Buči utahují Rusku finanční smyčku kolem krku

Ministerstvo financí Ruské federace se muselo k výplatě v rublech ovšem uchýlit nikoli proto, že by nemělo k dispozici odpovídající dolarovou sumu, ale proto, že banky, které k výplatě využívá a které vedou jeho účty pro takové účely, platbu odmítly zpracovat.

Jde o americké banky jako JP Morgan nebo Citibank, které však jednají v souladu s nejnovějšími sankcemi USA proti Rusku.

Spojené státy své sankce dále přitvrdily tento týden v reakci na masakr v Buči. Takže zatímco ještě před uplynulým víkendem Rusko platby mohlo přes americké banky vyřizovat, nyní už nikoli. Rusko tak nyní muselo použít své domácí instituce, a proto také uskutečňuje platbu v rublech.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusko po Evropě rubly chtít nebude: Z Gazprombanky si udělá novou „centrální banku“

Zavřít reklamu ×
  1. Já teda nevím, ale pokud někdo svévolně brání užívat můj majetek, který mám u něho v úschově, těžko se může mluvit o bankrotu.

  2. Kecy o bankrotu a totálním pádu rublu vede
    pan Kovanda už měsíc.
    Rubl je nejsilnější od začátku války.
    Co na to pan Kovanda

    • Nějaký “ pan chytrý „. Rubl byl vždy velmi závislý na západních ekonomikách a hlavně americkém dolaru. P.S. a
      od začátku, které “ války „?

    • Karle, chce to zapnout mozek. Rubl v žádném případě není silnější. Rubl je měna, která je centrálně velmi silně intervenovaná. To, že je papírově kurz vůči dolaru nejsilnější od začátku války je možná pouze na papíře. Zkus přijít do banky a koupit v Rusku 1 dolar za 80 rublů nebo ve směnárně … asi těžko, že? Pod rukou v lepším případě 1:200.

  3. Rusko zbankrotovat nemůže. Je to nemožné. Rusko má ropu,zemní plyn,železnou rudu,antimon….. Tyto suroviny vždy někdo koupí(Čína).Zbankrotovat může akorát Česko a Řecko.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB