Rusko zbankrotuje v neděli o půlnoci

Válka na Ukrajině přináší věru dějinné momenty. Rusku kvůli válce a souvisejícím sankcím hrozí, že už tuto neděli o půlnoci zbankrotuje. Pokud se nestane něco nepředpokládaného.
Na začátku roku 1918 Leninovi bolševičtí soudruzi odmítli uznat carský dluh. Ilustrační foto: Pixabay.com

Půjde o první bankrot Ruska na zahraniční dluh od začátku roku 1918. Tehdy Leninovi bolševičtí soudruzi odmítli uznat carský dluh. Nadcházející nedělní bankrot znamená, že Rusku nepůjčí ani Čína. Rusko peníze na splacení dluhu má, ale splátku mu znemožňují sankce.

Rusko se tak musí financovat hlavně prodejem plynu a ropy, což mu ale vzhledem k růstu cen na světových trzích zatím nečiní takové potíže, jak mnozí soudili při uvádění sankcí letos v únoru a v březnu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Zavřít reklamu ×
 1. Přechod Ruska zpět na „zlatý standart“, tedy vyvázání se z dolarové pasti a téměř neomezené množství aktiv v důležitých surovinách činí případný bankrot směšným. Čína, Indie a země třetího světa budou dál brát ruskou surovinu, a to tím víc, čím víc se jí uvolní tím, jak Západ sankcionuje sám sebe. Bohužel.

 2. Asi tomu fakt nerozumím a zřejmě mi ani nefunguje logické myšlení, ale pokud někdo má peníze na splacení dluhu, navíc je i chce zaplatit a jediné co mu v tom brání je samotný věřitel, který aktivně sám zablokuje všechny možnosti jak peníze obdržet, tak se rozhodně nejedná o bankrot dlužníka. Bankrot je neschopnost splácet z důvodu nedostatku financí dlužníka a ne nemožnost splacení z důvodu obstrukcí věřitele.

  • Přesně tak. Myslím si totéž celou dobu, co se o sankcích hovoří. Jen jsem předpokládala, že musí jít o nějaký úžasný ekonomický mechanismus, kterému běžný smrtelník nerozumí. Dík za váš komentář. Také mám ráda logiku.

  • Víte, to je jedna šílenost dnešní doby,…..nikdo se neptá proč jste nezaplatil,..prostě jste nezaplatil a „máte“ problém, protože důvod vašeho nezaplacení věřitele nezajímá.

  • Přesně tohle si myslím od doby, co byly vůči Rusku sankce vyhlášeny. Jen jsem jsem se obávala, že jde o nějaký geniální obrat, který je normálnímu smrtelnikovi nepochopitelný. Mám ráda logiku. Diky za Váš komentář.

 3. Přesně tak. Zcela nelogické a protiřečící si jednání věřitelů. Tak kdo je tady v tomto hajzlík.

  • No těžko říct, proč ty rubly které mají nepřevedou na dolary a podle smlouvy s nimi nezaplatí. To je přece jejich starost.

 4. Tahle dlouhodobá strategie západu a jeho informačních
  medií, posouvá svět k hraně třetí světové války.
  A jakoby se to dělo záměrně, s plným vědomím následků.

 5. Tak jestli autorem tohoto článku je hlavný ekonom Triniti Bank a dokonce členem NERV-u, tak to potěš pán Bůh! Aspoň vím, jaké bance se vyhnout, když tam zaměstnávají takové „odborníky“.
  Mimo to, s Ruskem čile obchoduje skoro sedmdesát procent států, jediné EU je tak tupé, že trvá na sankcích. Už i USA ustoupilo od nefunkčího zákazu obchodování (stálo by za zmínku, jak je možné, že USA tlačí EU do sankcí proti Rusku a sami tyto zrušili).

 6. Už jsem si nastavil budíček a půjdu se podívat na zprávy v neděli o půlnoci. Ještě by mohli napsat k tomu bulváru, že Putler bere viagru a nemá z EU recept na další dávku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.